Sociální demokracie, hračka v rukou Hradu

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Zrozeni k útěku (Born to run), zpívá ve svém hitu slavný Bruce Springsteen. Zrozeni k porážce, mohl by zpívat vicepremiér Jan Hamáček, toho času staronový předseda nejstarší parlamentní strany v české kotlině, kterou (ne)sebevědomě vede na porážku.

Jeden by pochopil, pokud by Tomáše Petříčka odvolal premiér Andrej Babiš, který bude Miloše Zemana potřebovat po volbách. Jak známo, prezident se vyslovil jasně, že pověření sestavit vládu neobdrží vítězné koaliční seskupení, ale strana. A Babišovo hnutí ANO má stále nejvíce preferenčních hlasů. To ale v žádném případě neplatí pro sociální demokracii, která ve volbách nebojuje o první, druhé ani předposlední místo, ale o přežití. Dle posledního volebního průzkumu se usídlila na zoufalých třech procentech. Není divu.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Jan Hamáček působí jako parodie na tvrďáka v křesle silového resortu. Jeho příjmení se stalo nomen omen. Symbolem nekonečných ústupů, planých řečí, chybějící koncepce. Kdo z nás si ještě pamatuje všechna ta vyhrožování odchodem z vlády, končící trapnou blamáží?

Pod jeho vedením si sociální demokracie neprosadila jediného ministra navzdory Hradu. Naopak, vždy se podvolila. Hamáček nehraje v Babišově vládě sparring partnera, ale bouchací pytel. Pokud se někdo nenarodil jako lídr strany, tak on. Nedokáže jasně formulovat vize své strany. Jeho projevy jsou předlouhé, plné frází, nic neříkajícího new speaku.

Volič neví, proč by měl volit právě sociální demokracii, která jako by se stále nemohla rozhoupat, zda bude stranou pro mladé hipstery, nebo důchodce z paneláků. Dnes není ani ryba, ani rak.

Takřka po roce skončil nouzový stav (občasně přerušený krátkými nádechy ke svobodě). Nebylo možné si nevšimnout, jak se v něm Hamáček osobně našel, dalo by se říci přímo „rochnil“. Chvílemi se zdálo, že se jeho ego utrhlo ze řetězu. Vyhrožování, otcovský tón vůči neposlušnému národu, se staly již předmětem lidového folkloru a parodie, podobně jako jeho mantra: Už potřebujeme poslední tři týdny lockdownu a vše bude v pořádku (tuším, že ji používal kontinuálně od počátku října minulého roku). „Tři týdny“ skončily o půlnoci 11. dubna 2021.

Smutným faktem je, že jako ministr vnitra během nouzového stavu fatálně selhal. Nákup ochranných pomůcek prostřednictvím jeho resortu se bezpochyby stane součástí předvolebního boje, stejně jako povolebního vyšetřování.

Otázka dne zní, proč Hamáček tak nedůstojně ustupuje Hradu, podřizuje se Babišovi? Hamáčkova politika nekonečného appeasementu přináší jeho straně setrvalý pád preferencí. Zlí jazykové by mohli tvrdit, že odměnou bude účast na hradní lobby, napojené na lukrativní východní byznys. Jinde lze zaslechnout, že mu Hrad zajistí, po prohraných volbách, uklizení na lukrativní diplomatický post. Uvidíme.

Miroslav Kalousek (Pavel Hofman, FORUM 24)

Kolega z Olomouce mi poslal výživný předvolební materiál ČSSD, který zaplavil tamní veřejný prostor. Nejprve jsem si myslel, že je to parodie z dílny České sody, ale nebyla. Jeden každý z plakátů tvrdí: Víme, co po covidu.

U fotografie mladé ženy dělnice billboard hlásá: Konec diskriminace, ona nemůže brát jen 79 % jeho platu. S tím nemůže nikdo nesouhlasit. Proč by koneckonců mladá soustružnice měla brát méně než mladý soustružník? Pokud to tedy nebude tím, že musela být, a stále asi bude, doma s malými dětmi na ošetřovném, které zpočátku nebylo ani 79, ale pouze 60 procent jejího platu. Což je mimochodem výsledek vládní politiky, kde post ministryně sociálních věcí zastává Jana „Venezuela“ Maláčová.

Další plakát míří očividně na Piráty: Na fotografii je mladý dredař v plynové masce obalen v dýmu policejního dělobuchu zřejmě poté, co na příslušníky hodil Molotovův koktejl. Dramatickou scénu podtrhuje varovný nápis: Není čas na experimenty! Nespoléhejte na mesiáše, my chaos nedopustíme. A do třetice všeho „dobrého“. Nechybí ani postarší dělník, kontrolující u pásu kvalitu, obsah lahví, jemuž sociální demokracie slibuje, že ho nenechá padnout a udrží mu pracovní místo.

Jediné, co zatím ČSSD předvedla, je to, že nenechala padnout svůj establishment, jehož zásluhou se lavice poslanecké sněmovny ztrácejí v nedohlednu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]