Stanovisko Památníku Lidice k interpretaci historických událostí v červnu 1942 v Lidicích

Pavel Hofman

Eduard Stehlík | FOTO: Pavel Hofman

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík se obrátil na redakci deníku FORUM 24 se žádostí o zveřejnění reakce na článek novináře České televize Marka Wollnera, šéfredaktora reportážní publicistiky a dramaturga pořadu Reportéři ČT. V uvedeném článku (ZDE) Marek Wollner vysvětluje důvody, proč jeho redakce publikovala reportáž o tom, že jedna z lidických žen udala svoji nájemnici gestapu s tím, že je Židovka. Kauza Lidice způsobila zuřivý odpor nacionalistických politiků a dalších činitelů.

Zde je stanovisko Eduarda Stehlíka:

Tisková zpráva: Stanovisko Památníku Lidice k interpretaci historických událostí v červnu 1942 v Lidicích

Ač se k výrokům médií běžně nevyjadřuji, po přečtení článku na internetovém deníku FORUM 24 „Marek Wollner odpovídá Lipovské: Kauza Lidice je uplácaná politikou“ udělám výjimku.

Profesí jsem historik, a proto si velice dobře uvědomuji vysoké nároky, které jsou na toto povolání kladeny. Historik má vést svůj výzkum pečlivě, svědomitě a nestranně. Má dbát na co nejvyšší možnou profesní úroveň své práce a musí se vyvarovat senzacechtivosti a dezinterpretace pramenů. Při práci s nimi a svědectvími pamětníků musí být samozřejmostí jejich kritické zhodnocení.

Velice citlivě vnímám, že původně ryze odborná argumentace kolegů Kyncla a Šustka postupně přerostla v mediální a politickou kauzu, od níž se jako ředitel paměťové instituce, která musí za všech okolností k historii přistupovat nestranně a nezávisle, distancuji. Chci, aby se celý případ opět vrátil tam, kam patří, tedy na pole práce akademické a historické obce. Proto jsem se rozhodl bezodkladně oslovit odborná historická pracoviště v České republice i v zahraničí, s žádostí o nominaci expertů do vědeckého týmu, který vše nezávisle posoudí. Jimi vypracovaný posudek, včetně všech shromážděných dobových dokumentů, zveřejní Památník Lidice v plném rozsahu.

PhDr. Eduard Stehlík PhD., MBA
ředitel Památníku Lidice

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner