Státní tajemník Jan Sixta je jako Ferda Mravenec: práce pro Babiše všeho druhu

Strátní tajemník Jan Sixta ()

Obraz pilného mravenečka, který ovládá jakoukoli práci ve státní správě. To je státní tajemník Ministerstva zemědělství Jan Sixta, muž, který rozeslal státním úřadům a firmám dopis, že holding Agrofert může být příjemcem státních dotací a může se hlásit o státní zakázky.

Jan Sixta má za sebou navzdory svému mladému věku hvězdnou kariéru ministerského úředníka a opakovaně náměstka ministra. Prošel Ministerstvem pro místní rozvoj, kde se vyšvihl v éře vlády Věcí veřejných a mimo jiné zasedal v dozorčí radě státního pivovaru Budvar, pak se sblížil v éře vlády Zemanových kamarádů s tehdejším i dnešním ministrem Miroslavem Tomanem a zastupoval ho na jednáních vlády. A pak se stal zázrak – po tři roky organizačně vedl agendu Ministerstva financí, když zde vládl oligarcha Andrej Babiš. Proto ho už v roce 2016 Hospodářské noviny uvedly mezi nejbližšími Babišovými spolupracovníky.

Nyní je Jan Sixta státním tajemníkem na Ministerstvu zemědělství. Slouží zde znovu ministru Tomanovi, který je společně s Andrejem Babišem prověřován auditory Evropské komise kvůli střetu zájmů, který je u Babiše i u Tomana očividný.

Podle zjištění týdeníku Respekt je to právě Jan Sixta, kdo doporučil úřadům a organizacím, jež podléhají Ministerstvu zemědělství, aby nezapomínaly na Babišův Agrofert při rozdělování dotací a zadávání zakázek.  Na čtyřech stranách dává Sixta podřízeným orgánům a firmám pokyny ohledně výkladu zákona o střetu zájmů. Podstatou sdělení je, že Agrofert se může dál zúčastnit soutěží o veřejné zakázky a že omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů se ho po vyčlenění do svěřenských fondů netýkají. Evropská komise vykládá zákony přesně opačně.

Takže takhle to má náš mogul Babiš zařízené. Má prostě po státní správě rozeseté takové pilné mravenečky, kteří nadřazují službu nejvyššímu kmotrovi nad službu státu a veřejnosti. Je dobře si tyto pracovité úředníky zapamatovat. Jednou se ze své práce proti české veřejnosti budou muset zodpovídat.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]