Švédští aktivisté gratulují Putinovi k vítězství ve volbách 2030

Telegram, Human Rights Deffenders

Neslýchané. V ulicích švédských měst se objevily plakáty s gratulací Vladimiru Putinovi k vítězství ve volbách roku 2030. | FOTO: Telegram, Human Rights Deffenders

Bannery s notně zestárlým Vladimirem Putinem zdobí ulice švédských měst. Gratulací ruskému vůdci k vítězství ve volbách 2030 švédští aktivisté poukazují na význam střídání aktérů moci jako hlavního atributu demokracie.

Putin v tom není sám. Přesluhujícího šéfa Kremlu na citylightech doplňuje i vrásčitá tvář syrského diktátora Bašára Asada nebo podobizna sešlého zkorumpovaného a populistického maďarského autoritáře Viktora Orbána. Na tento počin švédských aktivistů upozornil na twitteru Roman Malinka.

Civil rights deffenders

Plakát švédských aktivistů, ze kterého musí být opominutému Andreji Babišovi smutno.

Mezinárodní nezisková organizace na obranu občanských práv Civil Rights Deffenders na portrétech gratuluje vůdcům k vítězství ve volbách v roce 2030 a naznačuje tím, že onen základní atribut demokracie v podobě střídání aktérů moci není vůbec samozřejmý a že je třeba se o něj zasazovat.

To platí i o České republice posledních let, kde oproti pravidlům dostává opakovaně šanci sestavit vládu strana, která na rozdíl od svých soupeřů ne a ne získat většinu. Jenže Andreje Babiše, který se spolčil s komunisty a udržuje neformální mocenské spojenectví s vrchním prokremelským a propekingským kolaborantem v čele státu – to vše jen proto, aby si udržel politickou moc, kterou tak výhodně provázal s mocí ekonomickou a mediální, si švédští aktivisté zatím zřejmě nepovšimli.

Až se tak ale stane při příští fundraisingové kampani, Human Rights Deffenders nepochybně ocení Babišův hlasovací stroj, který namísto samostatně uvažujících, zodpovědnost cítících osobností využívá ve sněmovně jen jakýsi poslušný spolek loajálních prospěchářů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner