Turecko je v podezření, že tisíce uprchlíků vrací do oblasti bojů

Dohoda Evropské unie s Tureckem o uprchlících může dostat vážnou ránu. O co jde? Server Spiegel.de to popisuje jedním příběhem: „Mohammed Kaya říká, že má jen jedno přání: Chce se dostat z Istanbulu a z Turecka. Už asi dva sedí ve svém istanbulském bytě, spolu s deseti dalšími syrskými uprchlíky. Muži a ženy se střídají a vycházejí jen na trh, jinak už budovu neopouštějí. Nejdou ani do práce. Bojí se totiž, že je sebere turecká policie a odveze zpět do Sýrie. Kaya proto nechce uvést ani své skutečné jméno.“

Podle údajů syrské opozice bylo na konci července deportováno do syrského Idlibu přibližně pět tisíc syrských uprchlíků. Přímo do válečné zóny. Režim diktátora Asada se pokouší oblast získat silou pod kontrolou a OSN varuje před ohromnou humanitární katastrofou.

Zprávy o deportacích z Turecka do Idlibu znovu otevřely debatu o uprchlickém paktu mezi EU a Tureckem. V roce 2016 Evropané mimo jiné slíbili prezidentovi Erdoganovi finanční pomoc výměnou za to, že uprchlíci zůstanou mimo Evropu. Byli pak rychle posíláni zpět z řeckých ostrovů do Turecka.

Dohoda je založena na předpokladu, že Turecko je bezpečná třetí země. Organizace pro lidská práva to od počátku popírají. Dokonce i někteří němečtí politici o tom již pochybují. Spolková vláda o údajném deportování uprchlíků ví, ale zatím se spokojila s ujištěním Turecka, že se nic takového neděje. Faktem je, že zatím ani uprchlická agentura OSN tyto zprávy nemohla ověřit. Jenomže argumentovat tím, že něco tvrdí turecká vláda asi nemůže nikdo rozumný brát vážně.

Pokud ty deportace opravdu probíhají, mají zřejmě jeden hmatatelný důvod. Turecko přijalo asi 3,6 milionu Syřanů, více než kterákoli jiná země, ale domácí hospodářství se mezitím dostalo do krize a napětí mezi Turky a Syřany prý roste.

Turecko je skutečně pro Západ velký problém a sotva někdo ví, jak si s ním poradit. Nespolehlivý člen NATO, který má silnou armádu a strategickou polohu, ale flirtuje s Ruskem. Země, která je nárazníkovou zónou uprchlické vlny, ale která může uprchlíky používat také jako nástroj nátlaku.

Bylo by zajímavé vědět, jestli mají evropští politici nějaký plán B, kdyby turecký režim propadl ještě větší bláznivosti, než tomu v současnosti je.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner