V Americe chytili vězně, který jim utekl před 50 lety. My jsme některé pachatele ještě nedostali ani k soudu

Luis Archuleta  (repro: Heavy.com)

Luis Archuleta | FOTO: repro: Heavy.com

Je to trochu bizarní příběh. Ve Spojených státech chytili chlapíka, který utekl z vězení skoro před půl stoletím, v roce 1974. Poputuje zpátky za mříže. Napadne nás samozřejmě, jestli se to vyplatí jestli to tam trochu nepřehánějí. Mezi námi ale čile pobíhají pachatelé různých zločinů, a ti se nikdy nedostali ani k soudu.

Co se tedy stalo? „Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je zpět v cele, ohlásil americký Federální úřad pro vyšetřování. Uprchlíka před spravedlností, jemuž je nyní 77 let, zatkli agenti FBI v Novém Mexiku, kde prožil čtyři desetiletí pod falešnou identitou, napsala agentura AFP… Luis Archuleta uprchl ze státního vězení v Coloradu v roce 1974. ‚Toto zatčení představuje jasné poselství všem pachatelům násilných trestných činů: FBI vás najde bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá anebo kam až jste uprchli,‘ uvedl zvláštní agent Michael Schneider z pobočky FBI v Denveru. ‚Uplynulý čas neomlouvá, ani nesmaže zločiny,‘ dodal náčelník denverské policie Paul Pazen… Úřední prohlášení neupřesnilo, jak se FBI podařilo sedmdesátníka vypátrat. Podle webu listu USA Today uprchlíka vystopoval bývalý denverský policista Daril Cinquanta, kterého Archuleta bezmála před půl stoletím střelil do břicha. Ale strážce zákona přežil a nikdy nevzdal pátrání po uprchlíkovi, a to ani v důchodu.“ (iRozhlas.cz)

Pokud bývalý policista s osobní motivací pátral na vlastní pěst, tak to zřejmě až tak velký úspěch FBI nebude. Ale třeba se dá říct, že policejní složky vychovávají své příslušníky tak dokonale, že se práci věnují i v důchodu jako hobby.

Kromě toho nás ale napadne, kolik mezi námi běhá jedinců, o kterých víme, že nejen před 50 lety, ale třeba před jednatřiceti páchali různá svinstva a nic se jim nestalo. Tloukli lidi na demonstracích, vyhrožovali při výsleších, vydírali, posílali odpůrce režimu za mříže a i za demokracie si dál vesele soudili nebo jinak rozhodovali. Zřídili si železnou oponu a vraždili u ní lidi. Udávali. A ono nic. Ani se neskrývají, někteří se tím dokonce ještě chlubí.

Jestli my si za to nemůžeme tak trochu sami.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner