V Německu se neodehrávají jen změny kursu, které se týkají energetiky, ale ke změně došlo i ohledně nošení tradiční židovské pokrývky hlavy zvané kippa.

Co se vlastně stalo? Zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein koncem minulého týdne vyslovil varování směřované k Židům: „Nemůžu Židům doporučit kdykoliv a kdekoliv v Německu nosit kippu. Musím to tak bohužel říct.“ Reagoval tak na vlnu antisemitismu.

Tento výrok ovšem vyvolal znepokojené reakce. Došlo to skutečně tak daleko, že se Židé nemohou v zemi cítit bezpečně už jen kvůli tomu, co nosí na hlavě? Respektive když bude zřejmé, že jsou Židé? Izraelský prezident Reuven Rivlin mluvil o „kapitulaci před antisemitismem“.

Teď tedy zmocněnec Klein vydal doporučení přesně opačné. Vyzval všechny občany spolkové republiky, aby si příští sobotu na znamení solidarity kippu vzali. „Když budou politika a společnost proti antisemitismu postupovat společně, pak máme skutečnou šanci tento boj vyhrát,“ řekl Klein.

Nějakého fanatického antisemitu to asi sotva odradí. Je to spíš snaha vyjádřit, že antisemitismus nemá žádnou toleranci ve vedení země. Pokud by se lidé museli bát dávat najevo, co jsou, dostala by se společnost do slepé uličky.

Na sociálních sítích se diskutovalo i tom, kdo stojí za útoky na Židy. Mnoha lidem se nelíbí, že policie prý má sklon považovat útočníky za příslušníky krajní pravice i v případě, že si není jistá. Faktem je, že antisemitismus se může vyskytnout v různých kruzích, ale je pravděpodobné, že bude mít jinou podobu. Některé levicové kruhy dají spíše slovně najevo svou nechuť vůči Izraeli , nebo budou organizovat různé absurdní bojkoty této země, než že by byl někdo násilně napadán na ulici.

V každém případě je pravděpodobné, že se různé formy antisemitismu mohou vzájemně posilovat, takže by se neměly tolerovat žádné. Ty skryté se samozřejmé lépe maskují.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora