Vánoce jsou svátky lidské důstojnosti, lidských práv a svobod

Kuba Černý

Ilustrační foto (Vánoce v Miletíně) | FOTO: Kuba Černý

Není nic neobvyklého na tom, že důležité věci jsou zakryty balastem všednodennosti. A pokud jsou zakryty balastem tradic, zvyků a všudypřítomného sebedojímání se, není žádný div, že je nikdo nevidí. Ne, že by nechtěl. Jen nemá čas se zastavit a chvíli to podstatné hledat. Máme to tak všichni.

Máme za sebou hektické období shánění dárků. Považte! I v dnešní vysoce kapitalistické společnosti se ještě shání dárky. Jde sice mnohem spíš o zoufalé uvažování o tom, co budoucí obdarovaný z té obrovské nabídky skutečně chce, ale to je jedno. Dobře, sháněli jsme dárky, strašný stres. Taky se peklo cukroví. Ledva člověk otevřel facebookovou stránku, vyvalila se na něj vůně vanilky a másla. Nebo bramborový salát. Se Štědrým dnem se naše pozornost přenesla na odpolední procházku a nyvé motivy z ní, aby s večerem připutovaly po sociálních sítích vánoční stromky všech barev a tvarů.

archiv

Ne, nedštím oheň a síru na koledníky a půvabné vánoční zvyky krájení jablek a lití olova. Mám je ráda. Ale snad bychom si letos, zasaženi následky koronaviru, omezení v nekonečných návštěvách, uzavření ve svých domovech bez možností vyjet na lyžařský svah, mohli uvědomit i něco jiného. A to dřív než z vánočních pohádek přešaltujeme na třeskutý silvestrovský humor.

Vánoce jsou svátky lidských práv a svobod, lidské důstojnosti. I když to zní velmi šroubovaně a hodně politicky, je to tak. Křesťané, a připusťme si, že Vánoce jsou v první řadě křesťanské svátky, věří, že v Betlémě ve chlévě položila mladá matka do žlabu na krmení dobytka čerstvě narozeného… Boha. Křesťané věří, že se Bůh ve své nekonečné lásce chtěl sdělit člověku v podobě, které bude rozumět, která mu bude blízká a která mu otevře vhled na Boží velikost. Křesťané věří, že vševědoucí Bůh stvořil člověka k takové dokonalosti, aby se pak jeho jednorozený syn člověkem stal. To není zbožšťování člověka. Člověk není roven Bohu. Ale je tak dokonalým stvořením, že i Bůh se jako člověk narodil. Tak úžasné a dokonalé stvoření člověk je! Proto má tak dokonalé stvoření svou důstojnost, svá nezadatelná práva a svobody. A samozřejmě také odpovědnost.

Křesťané odvozují důstojnost člověka od jeho schopnosti participace na stvoření a jeho nesmrtelné duše. Ani jedno nemá člověk sám ze sebe, nýbrž mu to bylo dáno, proto je důstojnost člověka od něho samotného neodvislá, a tedy nemůže být nikomu upřena.

Dobře, to si myslí křesťané, ale ti ostatní? Evropský humanismus koneckonců vychází z téhož. Člověk má svou důstojnost sám ze sebe, z podstaty, bez atributů. Humanisté jen škrtli ve svých úvahách Boha a do základu dali člověka. Ne, nechci tady filozofovat, nemám k tomu ani znalosti ani puvoár. Chci jen připomenout, že Vánoce jsou především oslava úžasného člověka. Každého člověka.

I proto bychom se měli právě o Vánocích rozhlížet kolem sebe. Pošlapávání lidské důstojnosti, to není jen zjevný politický teror. Mnohem spíš a mnohem častěji je to přehlížení lidsky nedůstojného života. Ať už přehlížíme potřebné bez domova, zavíráme oči před uprchlíky bez vlasti, či nevidíme opuštěné a zapomenuté seniory, kteří byť zahrnuti péčí, trpí pro nedostatek lásky. Důstojný lidský život je dán především společenstvím a akceptováním druhého.

Tak jako o Vánocích kdysi Maria přijala, že přivede na svět nemanželské dítě, jako Josef akceptoval, že jeho snoubenka je těhotná, jako pastýři neodsoudili mladou rodinu ve chlévě, zkusme akceptovat naše blízké i vzdálenější. Jsou úžasní, i když často dělají věci, které se nám nemusejí líbit. To jsou Vánoce pro celý rok.

Autorka je členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner