Vedení Středočeského kraje ohrožuje dostupnost zdravotní péče pro obyvatele

ČT

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČT

Vedení Středočeského kraje ohrožuje svým macešským přístupem k některým zdravotnickým zařízením dostupnost zdravotní péče pro obyvatele. Zdejší nemocnice jsou buď krajské, městské, nebo privátní a tento stav považuji za vyvážený. Problém však je, že současné vedení kraje v čele s paní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou z hnutí ANO se rozhodlo dotovat pouze krajské nemocnice a ty ostatní ignoruje. To je od něj ovšem krátkozraké.

Jde o to, že privátní nemocnice v Rakovníku, Nymburce a další nejsou klasickými podnikatelskými subjekty. Nemohou totiž svým zákazníkům poskytovat služby na základě svobodné tvorby cen, jako je to v jiných obchodních vztazích, ale jsou vázány platbami za zdravotnické výkony na základě smluv se zdravotními pojišťovnami. Nemohou si říci, že například za operaci slepého střeva vyberou tolik a tolik peněz, ale dostanou vyplacenou přesně stanovenou sumu.

A co je ještě důležitější, městské a privátní nemocnice jsou součástí systému zdravotní péče pro obyvatele Středočeského kraje. Je logické, že když se třeba na Mělnicku někdo zraní, tak s ním sanitka nepojede do krajských nemocnic v Mladé Boleslavi nebo Kolíně, ale zaveze ho do nejbližší privátní nemocnice v Mělníku.

Privátní nebo městské nemocnice nedostávají žádné dotace a jejich příjmy jsou z výše uvedených důvodů omezené. Hrozí proto, že mohou zavírat některá oddělení, a tím pádem by nastalo omezení zdravotní péče pro Středočechy. Občanská demokratická strana to považuje za nepřijatelné, a proto bude prosazovat, aby i městské a privátní nemocnice dostávaly z krajského rozpočtu příspěvky na investice.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner