Velký bratr v klášteře: ruská církev chystá televizní reality show

repro video: rferl.org

Televizní kanál spojený s ruskou pravoslavnou církví vydal výzvu, aby se lidé přihlásili do reality show s duchovním obsahem. Vše se bude odehrávat na ostrovním klášteře na jezeře na půli cesty mezi Moskvou a Petrohradem.

„Najděte sami sebe a poučte se o světě klášterního života,“ sděluje online videoreklama, která hledá „dobrovolníky“ pro show nazvanou Ostrov.

Klip ukazuje tamní prostředí jako „jeden z nejkrásnějších klášterů v Rusku“. Slyšíme uklidňující hudbu a vidíme záběry vodou omývaných kamenů, pozlacené kostely a mladistvého vousatého mnicha pečícího chléb. Video vyzývá budoucí účastníky, aby strávili měsíc „praktikováním poslušnosti“ v klášteře Nilov u jezera Seliger.

„Najděte odpovědi na otázky, které vás již dlouho trápí,“ říká se tam.

„Poprvé v televizi: reality show vzdálená světu.“ Zájemci mají posílat přihlášky natočené na video, kde popíší sami sebe a sdělí, proč by chtěli strávit čas v klášteře.

Není známo, jakým způsobem pak budou účastníci vybráni, nebo zda budou mezi sebou komunikovat. Nevíme také, kdo se může přihlásit, ale video neukazuje ženy a klášter je mužský.

Ze státního registru je patrné, že televizní společnost Spas (Spasitel), která byla postavena na soukromém financování,  když byla založena v roce 2005 na podporu pravoslavných křesťanských hodnot, je nyní ve vlastnictví ruské pravoslavné církve.

V Rusku se dnes duchovní i politické síly obávají pronikání západních hodnot, které jsou označovány za dekadentní. Významní činitelé – včetně hlavy pravoslavné církve patriarchy Kirilla – často kritizují Spojené státy a evropské země. Tvrdí, že Rusko musí chránit svou mládež před „žíravými a zavádějícími západními hodnotami“. Ty jsou šířeny pomocí různých herních pořadů, talk show, situačních komedií a reality show a mají značnou popularitu. Oblíbený byl pořad Dom-2, což byla ruská verze Velkého bratra.

Zdá se, že koncept reality show v klášteře odpovídá trendu spojování ruského pravoslaví s oficiální vládní ideologií.

Prezident Vladimir Putin, kterému je nyní 67 let a byl posledních dvacet let prezidentem nebo premiérem, chce zabránit tomu, aby se jevy jako sociální sítě nebo rapová hudba staly platformou pro protesty, a místo toho je chce využívat pro podporu sebe sama a ruského státu.

(Zdroj rferl.org)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner