Video: Vezmi můj „koněv“ a nevracej se, vzkazuje Zemanův fiktivní fanoušek Lavrovovi

repro Youtube Quido MC

Na, vezmi můj "koněv," nabízí Fanoušek šéfovi ruské diplomacie | FOTO: repro Youtube Quido MC

Fanoušek prezidenta neboli fiktivní postava stoupence Miloše Zemana, jemuž dává na YouTube už pátým rokem vyniknout Quido MC, na sebe tentokrát vzal úkol hodný diplomata. Jako jeden z mála totiž pochopil, že mentální pnutí na ruské straně kolem normalizační sochy stalinského maršála Ivana Koněva volá po vstřícném gestu. Video je zároveň pozvánkou na páteční happening před ruským velvyslanectvím v Praze, jehož účastníci mají přinést konev.  

Fanoušek se „případu koněv“ ujímá s nejvyšším diplomatickým umem (vzal si cylindr a košili). Situaci vyhodnotil jako natolik vážnou, že se obrací přímo na hlavu (jakkoliv momentálně poněkud odsunutou) Putinovy diplomacie, samotného Sergeje Viktoroviče Lavrova.

„Zdrávstvujtě, tavárišč Lavorov,“ začíná s jen nepatrným škobrtnutím ve výslovnosti. „U nas nět vaš kóněv. Ja těbě magu dať muj kóněv,“ nabízí ruštinou, v níž se, jak prozradil deníku FORUM 24, inspiroval angličtinou ministryně financí Aleny Schillerové. Chybiček v minutovém šotu naseká ještě několik, kdo ale chce, ten mu rozumí. Podstatné je, že gesto z tohoto videa budou občané mít možnost naplnit. Už na tento pátek 22. 5. je organizátoři happeningu zvou, aby přišli v 17.00 před ambasádu Ruské federace a každý s sebou přinesl svou konev. Účastníkům akce pošle zdravici senátor za STAN David Smoljak.

Quidova taktní intervence přichází v kritickou chvíli. Kreml v ní ztrácí jakýkoli smysl pro proporce a jako obvykle ignoruje základní fakta. K soše z majetku pražské samosprávy se vyjadřují vysoce postavení ruští politici tak, jako by patřila Rusku, a předstírají, že se na ni vztahuje závazek k péči o válečné hroby, což je u sochy z roku 1980 absurdní.

Odklizením sochy z veřejného prostranství se zabývá Vyšetřovací výbor Ruské federace, což je národní kriminální ústředna, podle paragrafu o veřejném znesvěcení symbolů ruské vojenské slávy. Justice Kremlu v této věci trestně stíhá trojici pražských komunálních politiků, a to na základě zákona, který ruský prezident Vladimir Putin podepsal v době, kdy už bronzový Koněv čtvrtým dnem spočíval v depozitáři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner