Virus je milovník hudby. Když se v baru nehraje, je tam bezpečno, jen spustí kapela, už je tam

Adam Vojtěch. (FB hnutí ANO)

Adam Vojtěch. | FOTO: FB hnutí ANO

Z nejnovějších nařízení oznámených ministrem zdravotnictví Vojtěchem (poté, co oznámil, kdy je oznámí, načež je oznámil úplně jindy) vyplývá opět nový, převratný poznatek o koronaviru. Zdá se, že zákeřný virus má v oblibě hudbu, takže například do barů se hrne vždycky jen, když tam spustí kapela. Jinak zůstává způsobně mimo a nikoho neohrožuje. Pak je jasné, že sto a víc lidí v baru může sedět a popíjet bez roušek, ale ve chvíli, kdy spustí muzika, si je všichni jako jeden muž musí nasadit.

Jaká aktuální opatření si na nás vláda spolu s hygieniky nachystala, bylo občanstvu předneseno již typickým stylem vládnoucích odborníků, kteří (prý) rozhodně nejsou nemehly, jaká nám tady (prý) vládla dřív. Znělo to asi tak: Dnes oznamuji, že v pátek oznámím, co bude platit od pondělí, zatímco ve čtvrtek jsem oznámil, co bude platit od pátku. Jako obvykle to připomínalo špatnou komedii či absurdní drama, ale my jako zkušení diváci (bohužel připoutaní v hledišti a se směsicí vzteku, hořkého smíchu a znechucení přinucení tu šmíru sledovat) už dávno víme, že „herci“, natož principál na tom nic zvláštního nespatřují. A že takto si počínají představitelé státu, kteří nás mají provést nelehkým obdobím a na které se máme ve složitých situacích spolehnout.

Je ale zřejmé, že tentokrát na poslušného, měkoučkého superstar ministra nastoupil premiér Babiš. To by tak hrálo, aby působili liknavě a nerozhodně. Musejí vypadat akčně. Makať se musí. Na nič se čekať nebudě. A tak „Ken“ jako vždy na rozkaz páníčka poslušně zapanáčkoval, ani cukříček nedostal. A už ve čtvrtek vyhlásil: „Od půlnoci z pátku na sobotu bude platit plošná povinnost nošení roušek na vnitřních hromadných akcích s účastí nad sto osob.“ Obchodů nebo klubů či barů a dalších občerstvovacích zařízení se to ale netýká, vyložil poté. To jen kulturních a sportovních akcí. V obchodním centru nebo v hospodě může být pospolu libovolné množství lidí. Ostatně už od počátku víme, že například hobbymarketům se koronavirus vyhýbá, takže v nich vždycky směla být tlačenice. Zjevně to tedy není kutil, nýbrž milovník živé hudby.

A právě pro tuto koronavirovu lásku k muzice muselo vzniknout nařízení, které se klubů, barů a jiných občerstvoven současně týká i netýká. Logické, ne? Sledujete? Reprodukovaná hudba, vyhrávající běžně v kavárnách, klubech či barech je v pořádku. O tu se „koroňák“ nezajímá. A proto tam můžete v bezpečí popíjet a povykovat a tlačit se u barpultu mezi jakýmkoli množstvím dalších hostů. Nic vám neudělá. Všichni vědí, že koronavirus jako fajnšmekr vyhledává pouze a jedině hudbu živou, produkovanou hudebními skupinami. Tam si pak užívá jaksepatří a pěkně nablízko se druží a bratří s ostatními posluchači. Tak nějak po svém, leze jim doslova pod kůži. Když se nekoncertuje, zůstává znuděně za dveřmi a nikoho neohrožuje. Ovšem když se ozve první zakvílení kytary… Roušky nasadit! Koronavirus jde!

Jde o podobný vědecký objev, jako bylo před časem zjištění, že na koupališti virus ví, zda jdete z deky k vodě (a v tom případě se k vám jako špindíra s odporem ke koupání nepřidá, takže není třeba mít roušku), nebo jestli si jdete ke stánku pro zmrzlinu, kterou má zřejmě rád, takže na této cestě je rouška životní nutností. Dlužno však podotknout, že tento objev tak nějak tiše zapadl dřív, než bylo bláznění s rouškami na koupališti vůbec zavedeno. V platnost ovšem vstoupilo a striktně bylo nějaký čas vymáháno nařízení jiné. A to, že dva lidé, kteří spolu sdílejí lože, dech i tělní tekutiny, avšak adresu trvalého bydliště nikoli, se venku musejí procházet zarouškovaní, a to dva metry od sebe. Koronavirus je totiž slušně vychovaný a diskrétní a do ložnice lidem neleze, ovšem jak vystrčili nos z domu, tak šly všechny ohledy stranou a útočil jako běsný.

Už teď se tedy těšíme na další vědecké poznatky vládních odborníků. Jsme v dobrých rukou. Ó, my se máme.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]