Vládní příkaz k zavírání hospod v jedenáct večer je hloupý

Pixabay /Daniel Nebreda

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay /Daniel Nebreda

Je to další ze špatných a nelogických vládních nařízení kvůli koronavirové krizi. Restaurace, kluby a bary mohou mít otevřeno jen do 23. hodiny, pak musí mít povinně do šesti hodin do rána zavřeno. Dost dobře nechápu smysl tohoto opatření. Proč musí restaurace zavírat zrovna v jedenáct hodin večer? V pozdějších hodinách je snad hrozba nákazy koronavirem větší než v jinou dobu? Dosud jsem neslyšel žádné logické zdůvodnění tohoto omezení.

Po jedenácté hodině večer smí být otevřené jenom venkovní zahrádky, nebo mohou restaurace podávat nápoje a jídlo na ulici. Jenomže to je kontraproduktivní. Otevřené restaurační zahrádky po jedenácté hodině večerní a zvláště v obytné oblasti jsou problematické, protože už o hodinu dříve platí noční klid a je jasné, že návštěvníci potichu nebudou. Obce sice mohou upravit nebo zkrátit trvání nočního klidu, ale jenom ve výjimečných případech, například při konání nějaké oslavy. Dříve to bylo většinou tak, že zahrádky zavíraly už ve 22 hodin, právě kvůli možné kolizi s nočním klidem, a pak se hosté museli přesunout do vnitřních prostor restaurací. Opačně to vážně nemá logiku.

A stejné je to i s venkovním výdejem občerstvení v pozdních nočních hodinách. Můj známý bydlí u restaurace, která mívala otevřeno do pěti hodin ráno. Teď obsluhuje zákazníky z výdejního okénka. Takže zatímco dříve lidé seděli uvnitř a venku byl klid, nyní se shlukují před restaurací, popíjejí nápoje, baví se a na ulici je hluk.

Některé noční kluby, které bývaly v provozu až do rána, ani znovu neotevřely. A to je špatně. Nemyslím si, že by opět hrozila koronavirová pandemie, a proto by v našem zájmu mělo nastat co nejrychlejší rozvolnění restrikcí a návrat do normálu. Už kvůli rozhýbání ekonomiky, na níž mají pohostinská zařízení výrazný podíl. K uzavřeným restauracím, barům a klubům není po jedenácté hodině večer vážně důvod. Je to zase jedno z chybných rozhodnutí vlády premiéra Andreje Babiše.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner