Vojtěch Filip sám sebe přirovnal ke Gándhímu. Do Vánoc z něj bude druhý Ježíš

ČT

Výroky komunistů působí poslední dobou jako nějaká šoková terapie nebo jako podnět k okamžitému osvícení, protože vyřadí z chodu běžný tok myšlenek. Šéfkomunista Vojtěch Filip má zvláště plodné období.

V Deníku N předsedu Filipa týrali mimo jiné připomínáním paktu Molotov-Ribbentrop. Tohle on zvládá. Hned opáčil, jak tu byla „normálně přímá spolupráce fašistického beckovského Polska s fašistickým Německem“. A v Americe mccarthismus, takže proč kdo vytahuje Stalina?

Dechberoucí je ale Filipova reakce na připomenuté teorie historiků, že „pohnutky Stalina a Sovětského svazu nebyly tak úplně čisté, jak to třeba teď prezentuje Rusko“ a proč by se ohledně toho paktu (v jehož rámci došlo k tajnému dělení sfér vlivu a strategickým dodávkám Hitlerovi) měla brát obhajoba Stalinových kroků „za stejně relevantní jako výzkum historiků ve svobodné zemi“.

To se ovšem soudruh předseda strany a místopředseda Sněmovny skutečně rozjel: „Odpovím vám jednoduše. Nesnáším, když někdo líp než já ví, co si myslím. Vy víte, co si Stalin myslel? Já to nevím, nikdy se to nedozvím, protože to v žádných dokumentech nebude. Co bude potom v usnesení jejich orgánů, to se dozvíme, ale když někdo řekne: Filip uvažuje tímhle způsobem… Já tak neuvažuju. Mě tenkrát potěšilo, když mě mým uvažováním přiřadili nejblíž ke Gándhímu. Tak já uvažuju.“

Takže už jsme ve fázi reinkarnace Filipa do Gándhího. Co přijde příště? Buddha? Nebo sám Ježíš? Jsou tam jisté drobné dobové rozdíly. Gándhí usiloval o nezávislost své země, zatímco komunisté tu naši při každé možné příležitosti nabízeli Kremlu. Gándhí držel hladovky, na což Filip skutečně nevypadá. Indický vůdce také pracoval na kolovrátku, zatímco Filip jako kolovrátek jen mluví. Gándhí hlásal nenásilí a komunisté mají násilí jako pevnou součást své teorie a praxe.

To jsou ale zřejmě jen takové dialektické rozpory, jak by nám nějaký teoretik marxismu-leninismu objasnil. Zbývá jen důsledně vyhlásit, že Marta Semelová je něco jako Matka Tereza, a bude hotovo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner