Z účtu Babišova hnutí odešla platba za spotřebu plynu Babišovy dcery. Zas ta popletená účetní

ČTK, Petr Kupec

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK, Petr Kupec

Je to tak a všichni ho politujme: Andrej Babiš má zkrátka smůlu na účetní. Pořád mu něco kazí. Jedna nezkušená, která to dělala poprvé, mu prý napsala špatně majetkové přiznání za rok 2014. Přiznaná částka se v něm o dost milionů lišila od částky uvedené v auditu, který si Babiš objednal sám na sebe. A teď zas nějaká účetní odeslala z účtu hnutí ANO Pražské plynárenské platbu za Babišovu dceru Adrianu Bobekovou. Nemá to pan premiér s těmi účetními lehké.

Na transparentním účtu hnutí ANO se aktuálně objevil poněkud zvláštní údaj. Podle sdělení CNN Prima News poslalo Babišovo hnutí Pražské plynárenské ze svých peněz platbu za dodávku energie pro Babišovu dceru. Každý si tak mohl přečíst i zprávu pro příjemce, čili dodavatele plynu do její domácnosti: „Platba za A. Bobekovou.“ Pražská plynárenská částku na účet okamžitě vrátila s prohlášením, že jde o omyl, se kterým nemají nic společného.

Jan Richter, vedoucí manažer a současně poslanec hnutí ANO, se pro CNN Prima News vyjádřil podobně: Došlo k omylu. K tomu ještě upřesnil, že šlo o chybu paní účetní. Ach ano, zase nějaká zmatená pracovnice s čísly, jaké se zřejmě na současného premiéra lepí už od dob, kdy byl ministrem financí. Nebo je to snad stále ta původní, která předtím, údajně také omylem, uvedla chybnou částku v Babišově majetkovém přiznání a za celé ty roky se toho moc nepřiučila? Těžko říct.

Jisté je, že pan hlavní manažer ANO prozradil ještě zajímavější věc, než že účetní jeho šéfa jsou nešťastným řízením osudu samý omyl. Ta, která se stará o finance hnutí ANO, spravuje současně i osobní účet premiérovy dcery. Té dcery, o které její otec Andrej Babiš nejprve vykládal, jak kvůli svým potomkům pojal nejlepší nápad svého života – vybudovat Farmu Čapí hnízdo. Aby posléze, když už došlo na vyšetřování dotačního podvodu s neoprávněným čerpáním padesátimilionové dotace z evropských peněz, opakovaně veřejně lhal, že nemá zdání, komu farma patří. Načež ve Sněmovně přiznal, že vlastníky jsou jeho dvě dospělé děti a bratr jeho současné manželky Moniky. Aniž by mu kdo takové osobní dotazy kladl, rozhlásil poté z vlastní vůle do médií zprávu, že jeho dcera Adriana je psychicky nemocná. Stejně jako to krátce předtím prohlásil o svém synu Andrejovi, rovněž akcionáři Čapího hnízda. Hrozné choroby zrovna tehdy ještě obviněných a trestně stíhaných potomků, a tomu navrch ty podivně chybující účetní, strašná porce smůly na jednu rodinu…

Smůla s účetními začala ale už před časem. V roce 2017. Tehdy si předseda vlády objednal hned dva audity sám na sebe. A to proto, že ze zjištění médií vyplývalo, že na nákup korunových, čili nezdaněných dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,3 miliardy, které nakoupil v roce 2013 už jako politik, nemohl mít dost prostředků. Babiš tehdy namítl, že ve skutečnosti měl o miliardu víc a že „v životě své peníze nepočítal“, jak sdělil národu v Událostech komentářích. Konkrétně šlo o to, že jako ministr financí v majetkovém přiznání za rok 2014 pro Poslaneckou sněmovnu uvedl, že vydělal 201 milionů po zdanění, zatímco podle auditu provedeného podle jeho daňových přiznání to bylo 175 milionů.

Jen co to vyplulo na světlo, Andrej Babiš se opravil, řka, že jen omylem uvedli, že šlo o částku po zdanění, jelikož doopravdy šlo o hrubou mzdu. „Je to chyba účetní, která to dělala poprvé,“ rozhlašoval, kudy chodil, s dodatkem: Všichni přece děláme chyby. Za mnohem menší chyby, třeba jen za špatně zaevidovanou účtenku u zboží v ceně deseti korun, za nevyvěšené oznámení o EET, případně jiná drobná pochybení v tunách povinných dokumentů ovšem finanční správa prosté občany tvrdě trestá. Tam až Babišova dobrácká shovívavost ke všem chybujícím zjevně nesahá.

Za chybné oznámení o majetku mu tehdy hrozila pokuta až 50 000 korun. Babiš to podle svého ustáleného zvyku označil za kampaň vedenou osobně proti němu. Žádný trest také nakonec nepřišel, s odůvodněním, že skutek, jehož prošetření žádal mandátový a imunitní výbor Sněmovny, je už promlčený. Však správně – kdo by nebožáka stále pronásledovaného ranami osudu v podobě neschopných účetních ještě trestal. Jen nelida. Chyby je třeba omlouvat a chápat, že ANO?

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner