Zdražit dálniční známky? To by byl dost odvážný nápad!

ČTK

Dlouhodobě kritizuji systém udělování evropských dotací, které pro mě mají smysl jen v několika málo případech. Za smysluplný považuji třeba operační program Doprava, jenž má pomáhat státu i obcím v rozvoji potřebné infrastruktury. Když se ale podívám na to, jak konkrétně je v ČR využíván, je to spíš k pláči než k radosti.

Pláč je to ještě větší v kontextu  návrhu vládních poslanců, aby se ještě skokově zdražily dálniční známky z 1500 Kč na 2000 Kč. S ohledem na šílený stav našich dálnic bych na rozdíl od kolegů z ANO 2011, ČSSD a KSČM uvažoval spíše o snížení částky a počítal i s amortizací automobilu. Nic na tom nemění fakt, že návrh na zdražení byl nakonec stažen.

Přijít teď se zdražováním bylo skutečně hodně (diplomaticky řečeno) odvážné!

Proč vlastně česká vláda nemá jako jednu z hlavních priorit urychlenou novelizaci současného špatného stavebního zákona, díky němuž jsme co do délky stavebního řízení na 156. místě ze 190 sledovaných zemí? Problém tak totiž vzniká i jen při postavení kůlny, natož opravy silnic. Proč se u nás dokončí jen 4 km dálnic ročně? Proč se tu vůbec nic neudělalo se splavností řek? Proč ještě není postavená dálnice z Brna do Vídně, za což jsme si vysloužili už hezkou řádku mezinárodní kritiky? Proč tu chybí vládní koncepce i celková vize dlouhodobých cílů?

Tyto otázky jsou samozřejmě spíše řečnické. Vím, že se vláda musí soustředit na to, aby co nejvíc dotací získávaly hlavně firmy z holdingu našeho nejdůležitějšího státního činitele, který je shodou okolností jen druhým nejbohatším občanem ČR, a přitom tak rád vyhrává! Dále pak na sliby, kterými se ze státní kasy snaží uplatit lidi pro svou podporu. Dává se proto několik miliard ročně na nesmyslné slevy na jízdném, které pak chybí třeba v sociálních službách, kde se starají o ty nejpotřebnější.

Vše nasvědčuje tomu, že nám v naší zemi vládnou nemehla, nikoliv odborníci!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner