Miloš Zeman se rozhodl, že si své prezidentství užije. To dělá víc lidí, když jsou ve druhém funkčním období a další už nebude. Využívají to pak k tomu, že mohou dělat věci, na které by si s ohledem na to, že se už nemusí podbízet zástupům, třeba netroufli. Skutečný státník si troufne bez ohledu na okolnosti vždycky, ale jsme jen lidé a prostě to tak chodí. Zeman ale jen posiluje stereotypy. Své vlastní.

V rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti (publikováno 7. 5.) dostal otázku: „Pane prezidente, kdysi jste se žertem nazval Putinovým agentem. Nemyslíte si, že vás někteří politici v Evropě a v České republice opravdu tak vnímají? A brání vám to v práci?“

Zeman: „Samozřejmě, že ne, protože tito politici jsou idioti. Víte, že nejsem jen ruský agent? Jsem také čínský agent. agent Izraele. Ale ve skutečnosti jsem jen agentem České republiky. A tito politici jsou si toho dobře vědomi, ale v rámci politického boje tak mluví. Kdybych byl pro Američany, další část politického spektra by řekla, že jsem agent Spojených států. Vždy na tomto světě budete obviňováni za to, že jste něčí agent.
Mimochodem, rád bych byl agentem San Marína nebo Andorry, Monaka nebo Vatikánu a dalších malých států. No nestalo se tak!“

Máme pochopení. U nás je zase každý agent Sorose, Bakaly, americké ambasády. Už jsme si skoro zvykli.

Pokud jde o pojem idiot, je to odborný pojem, který časem získal hanlivý význam, stejně jako imbecil, kretén a podobně, tak se nahrazuje opisem těžká mentální retardace. Týká se lidí s IQ pod 35. Jestliže Zeman někomu vyčítá používání slova agent, neměl by zase sám používat pojem idiot. Říci o někom, že je agent, je v běžné řeči totéž, jaako prohlásit někoho za idiota. Nemusí se to myslet na sto procent přesně, ačkoliv u toho agenta to může sedět docela dobře.

Jestli je Zeman agentem nějaké cizí mocnosti ve formálním slova smyslu, tey že třeba někde podepsal nějaký závazek, nejsme teď schopni prokázat. Tolik na tom z praktického hlediska nezáleží. Důležité je chování a Zeman se chová, jako by byl. Chová se jako agent a důsledky jsou stejné. Prosazuje ruské a čínské ekonomické zájmy, dehonestuje vlastní tajné služby, pronáší manipulativní až lživé výroky, jako třeba v kauze novičok, hájí zjevně nepravdivá stanoviska ruské zahraniční politiky (tvrdil, že věří ministru Lavrovovi, že na východní krajině nejsou žádní ruští vojáci), s připjatou svatojiřskou stužkou chodí na oslavy na ruskou ambasádu, zatímco bývalý americký velvyslanec měl zakázán přístup na Hrad, jezdí na akce agenta KGB Jakunina ostrov Rhodos a řeční tam. Jeho poradce Martin Nejedlý, jednatel zkrachovalé LUKOIL Aviation Czech, jehož několikaleté působení v Rusku je zahaleno mlhou, s ním jezdí na státní návštěvy. Tak bychom mohli pokračovat.

U Zemana přesně nesedí ani označení „užitečný idiot“. Tento pojem připisovaný Leninovi, ovšem u něj nedoložený, znamenal něco jiného. Takový člověk není idiot, nemá ve všem sníženou inteligenci, v něčem ji dokonce může mít nadprůměrnou. Ze své naivity ale slouží cizím zájmům, ani o tom neví. Jenže Zeman, vzdor zjevnému osobnímu duševnímu úpadku, naivní není. Politická inteligence mu funguje pořád nadprůměrně, byť jeho úspěchy nejsou vždy dány nějakou geniální taktikou, ale také zneužitím postavení a finanční a mediální výpomocí ze strany některých subjektů. (Viz billboardy údajně jen propagující jeho knihu při volební kampani, debata s protikandidátem na TV Prima řízená tak, že mu nahrávala.)

V každém případě Zeman působí jako vlivový agent, tedy z definice osoba, která využívá své autority k ovlivnění veřejného mínění v něčí prospěch. A protože nejsme všichni idioti, tak to docela dobře vidíme.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora