Zemane, Ovčáčku, Foldyno, vaše milé Rusko vraždí v Sýrii civilisty. Co vy na to?

en.wikipedia.org

Ruské letadlo Suchoj SU-34 útočí na cíl v Sýrii. | FOTO: en.wikipedia.org

Rusko, ke kterému mají někteří naši představitelé tak něžný vztah, se podle důvěryhodných svědectví dopouští válečných zločinů. Vraždí civilisty v Sýrii a svou vinu pochopitelně popírá. Do zvláštního světla to staví jeho zdejší fanoušky.

„Armáda syrského prezidenta Bašára Asada a spojenecké ruské síly podle publikované zprávy organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) útočily v uplynulém roce v severozápadní Sýrii na nemocnice a školy. Podle AI se tak dopustily válečných zločinů. Dokument o bezmála čtyřiceti stranách uvádí, že mezi květnem 2019 a únorem 2020 podnikla syrská armáda se svými spojenci nejméně 18 takových útoků. Při dvou z 18 útoků na nemocnice a školy byly podle AI použity barelové bomby, které jsou z hlediska mezinárodního práva nelegální. Z těchto útoků AI viní syrskou armádu.

Mezi zdokumentovanými útoky byl ruský nálet u nemocnice v Aríhá v provincii Idlib 29. ledna. Zničeny při něm byly dva obytné domy a o život přišlo 11 civilistů. ‚Cítil jsem jsem se tak bezmocný. Můj přítel a kolega zemřel, děti a ženy venku křičely. (…) Byli jsme všichni paralyzováni,‘ uvedl lékař, který útok přežil. Odstranění těl z trosek podle něj trvalo záchranářům další dva dny.“ (ct24.ceskatelevize.cz)

Roman Černý

Není to žádná novinka. Rusko vede nevyhlášenou válku proti sousední zemi, kterou propagandisticky označuje jako občanskou válku na Ukrajině. Přitom bylo mnohokrát dokázáno, že na separatistických územích na východní Ukrajině jsou ruští vojáci a Rusko dodává separatistům zbraně. Prezident Vladimir Putin stojí také za někdejšími útoky na civilní obyvatelstvo v Čečensku, k nimž docházelo po jeho nástupu do funkce premiéra a posléze prezidenta. I tam se plošně bombardovali civilisté a oběti Kreml nezajímaly. Oficiálně se bojovalo proti terorismu, přitom režim sám se choval jako terorista.

Prezident Zeman ovšem vyhlásil, že věří ujišťování ruského ministra zahraničí Lavrova, že na východní Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou. „Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především ji potřeba pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka… Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda, a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou,“ prohlásil Zeman v roce 2014 v rozhovoru pro Frekvenci 1 a Studio ZET.

Věřit cokoli ministru Lavrovovi může jen naprostý prosťáček, nebo kolaborant s Moskvou. Co z toho je Zeman, si můžete vybrat. Třetí možnost není.

Hlásných trub Kremlu u nás máme víc než dost: Zeman, Foldyna, komunisté, poněkud prostomyslný Ovčáček, okamurovci. Proč stojí na straně této zkrachovalé mocnosti, která už je důležitá jen svým jaderným arzenálem, protože ani její ropu svět nepotřebuje, na to musí znát odpověď oni sami. My si ty možné odpovědi můžeme snadno domyslet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner