Zemanova velkolepá ofenzíva? Spíš malý ohňostroj s pšoukajícími raketkami

Miloš Zeman (ČT)

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Na Miloše Zemana, u nějž už je úpadek fyzických i duševních sil patrný, je to skutečně nebývalá exploze aktivity. Hned celá série rozhovorů. Sotva jsme mohli čekat, že bychom se tam dozvěděli něco nového informačně nebo že by snad Zeman někoho povzbudil a potěšil. Všechno to je zbytečné jako vždycky. Proč se tak namáhá?

Je tu několik možností. Ta jedna je, že od něčeho odvádí pozornost. Stačí pronést pár nesmyslů a urážek a zaplní to všechna média i sociální sítě. Média tak činí jaksi povinně, protože těžko nereferovat o tom, co právě provádí hlava státu, ať už je ta hlava jakákoli. Na sociálních médiích to pak jde samo. Když mají lidé potřebu sdělit, jak se dnes chovala pokladní v hypermarketu a revizoři v MHD, prezident pozornosti prostě neujde. Takhle se toky Zemanových mouder a nadávek z TV Barrandov šířily prostorem, ač dotyčná televize měla sledovanost dost bídnou.

FORUM 24 (archiv)

Co se ale děje tak mimořádného, co by potřebovalo nějak překrýt? V posledních dnech jenom čínský koronavirus a senátní volby. Volby už skončily, takže zbývá virus. Výroky z Lán o vlně nákazy jsou tak otřesné, že pochopitelně zaujmou. Zvláště to potěšení nad tím, koho virus ekonomicky pohřbí. Navíc k tomu pár poznámek, jak by se měla nastolit přísnost. Proti tomu pak bude Babiš vypadat vlastně jako umírněný přítel lidu.

Proč by se měl ale Zeman namáhat podporovat Babiše, byť tak trochu nepřímo? K ničemu ho už nepotřebuje. Leda jen k tomu, aby náhodou přece jen neprošla k Ústavnímu soudu nějaká žaloba na prezidenta a teď momentálně není žádný takový pokus rozběhnutý. Nebo konečná likvidace šéfa BIS Michala Koudelky. Na tom už se pilně pracuje a hlava státu se chlubí, jak bývalý muž z rozvědky, který pracuje teď pro něj, už chystá nějaké kompro, nebo co to má být. To ale není třeba maskovat. Je jasné, že Koudelka prokremelskému a pročínskému agitátorovi leží popisem ruských a čínských aktivit u nás v žaludku.

Nebo je to jen obyčejná snaha v jakémsi posledním vzepětí sil volat: „Ještě jsem tady!“ Touha kochat se tím, jak se přišlápnutí škvoři v podhradí, takzvaná kavárna, budou „zmítat nenávistí“. Tak si to aspoň představuje ve své horečnaté klaunské mysli Jiří Ovčáček.

Pak jsou tu ještě nějaké drobnosti, kde Zeman může uplatnit zbytek své moci. Bude potřeba jmenovat nějaké velvyslance a pořád ještě by bylo sladké se nějak zbavit ministra Tomáše Petříčka. Bylo by (pro Zemana) krásné, kdyby pro dostavbu jaderného reaktoru zůstal ve hře ruský dodavatel. Pár těch kšeftů pro kámoše, co mají v Číně konexe u místních lokálních komunistických satrapů. A tak dále.

Neplatí to vždycky, ale dost často platí, že nejjednodušší vysvětlení je nejspíš pravdivé. Zeman cítí, že se blíží jeho konec. Jako kdysi jistý Vůdce zalezlý ve svém bunkru za sebou do černé díry aspoň stáhne všechny ostatní, když už mu toho tolik nevyšlo. Jenže se nekoná žádné velké apokalyptické představení. Spíš takový pokus o malý ohňostroj s pšoukajícími raketkami.

To ještě neznamená, že by tento člověk nemohl být skutečně nebezpečný, kdyby se situace nečekaným způsobem zhoršila. Měl by odejít a přestat škodit. Hlava státu totiž nemá škodit jen málo. Ta nemá škodit vůbec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]