Zemanův případ ukazuje, že prezident se někomu prostě zodpovídat musí

FB kancelář prezidenta

Miloš Zeman se srbským prezidentem v září 2019 | FOTO: FB kancelář prezidenta

Demokracie není systém, jehož smyslem je dostat do vedoucích funkcí ty nejschopnější a nejčestnější lidi. To je obecně rozšířený omyl a je třeba pořád opakovat, že tak tomu není. Je to způsob výkonu vlády na základě svobodných voleb, rozdělení moci a kontroly moci. Má být nastaven tak, aby se nezhroutil, i kdyby se do funkce dostal úplný lump. Jeho řádění je pak třeba buď bez velké úhony přežít, nebo mít mechanismus, jak ho z funkce dostat.

Řádění současného prezidenta je ukázka toho, že z tohoto hlediska naše ústava funguje, ale ještě jí k potřebné dokonalosti něco chybí. Prostě se nějak nepočítalo s tím, že dojde ke kombinaci dost hrozného prezidenta a dost děsného premiéra. Dobrá zpráva je, že si dotyční ještě neuzurpovali pro sebe a své dvořany všechno. Špatná, že i tak to zemi brzdí a dají se napáchat velké škody s dlouhodobými následky.

Lukáš Jelínek (politolog blízký Lidovému domu, jak se mu někdy v médiích říká) zhodnotil situaci kolem posledního zásahu Hradu do kontroly moci prezidenta. Píše v Právu (9. 8.): „Opoziční pozdvižení vyvolalo odstranění prezidenta z okruhu osob, jež by měly podle nového zákona hlásit kontakt s lobbisty.“

Jelínek připomíná, že různých výjimek máme kolem prezidenta i tak dost, takže ta jedna navíc do toho už jen zapadá. Nakonec píše: „Ve spleti ústavních vazeb a pojistek by za normálních okolností působila prezidentská funkce skoro až zbytečně. Však také kompetence hlavy státu nejsou bůhvíjaké a očekává se, že bude zejména reprezentovat a mít příznivý vliv na občany. Na oplátku byl téměř postaven nad zákon. Ať udělá, co udělá, ruka spravedlnosti je na něj krátká. Jediný postih je stíhání před Ústavním soudem pro velezradu či hrubé porušení Ústavy, na kterém se musí shodnout kvalifikovaná většina senátorů a poslanců, což je nereálné.

Funkce byly podle něj zbožštěna, zřejmě vlivem tradice starého mocnářství a osobností uctívaného T. G. Masaryka. Nakonec dodává: „Tento folklór ale neznamená, že má prezident zelenou k páchání trestné činnosti nebo k lobbistickým orgiím. Pouze jej nejde potrestat. A je jen na nás, zda do prezidentského křesla dokážeme zvolit čestné jedince, které ani nenapadne daných výsad zneužívat.“

Tam jsou ovšem skryty dva ďábelské detaily. Miloš Zeman nemusí přímo páchat trestnou činnost, ale i tak může významně škodit. Jeho lobbing pro ruské angažmá při dostavbě našich jaderných reaktorů je neskrývaný. Přesto by bylo dobré vědět, s kým se on a jeho ve věci zainteresované okolí kolem toho všeho stýká. Zatáhnout nás do jakékoli formy závislosti na autoritářském Rusku, které si suverenitu druhých zemí vykládá značně volně, by bylo dost tristním koncem.

Ten druhý problém je v poněkud bezelstném konstatování, že je jen na nás, jestli na Hradě bude sedět nějaký čestný jedinec. Při přímé volbě záleží dost na tom, jak se podaří zmanipulovat tu část veřejnosti, která zrovna nevyniká kritickým samostatným myšlením. Pak se za pomocí financí z podivných zdrojů dá rozjet nárazová kampaň, která těsný výsledek snadno ovlivní. Co na tom, že se pak třeba ukáže, že byla porušena pravidla, nebo se masově šířily lži. Padnou nějaké směšné pokuty, ale cíle bylo dosaženo. Stejně tak je pochybné, když kandidát, který má funkci a všechno, co dělá, je vlastně kampaň (za peníze občanů), se vyhýbá přímé debatě s protikandidáty. To mu umožňuje vyhnout se odpovědím na nepříjemné otázky a získat na jejich úkor výhodu.

Odpovědnost prezidenta a podobu kampaně bude třeba vyřešit, nebo se můžeme v budoucnu dočkat ještě něčeho horšího, než je Zeman.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner