„Zhubněte, nebo přijdete o práci,“ dozvěděli se policisté v Turkmenistánu

Repro: RFE/RL

Pokud ten muž v uniformě nezhubne, tak už policistou nebude. | FOTO: Repro: RFE/RL

„Zhubněte nebo přijdete o práci,“ sdělila policie v Turkmenistánu svým příslušníkům. Země dbá na silnou policejní kontrolu a vyžaduje od policistů povinné rekvalifikační testy.

Ministerstvo vnitra v Turkmenistánu teď nařídilo policejním důstojníkům, aby se dostali do formy, a to do neúprosně blízkého data 25. prosince, pokud si chtějí udržet práci. Tuto pro ně nemilou skutečnost několik policistů prozradilo dopisovatelům radia Svobodná Evropa/Svoboda. Někteří policisté také tvrdí, že jim též bylo sděleno, aby povzbudili své příbuzné žijící v zahraničí, aby se do konce roku 2019 do Turkmenistánu vrátili.

Důstojníci byli ochotni mluvit jen pod podmínkou anonymity, protože mají strach z represí ze strany vlády. Ta kritiku netoleruje a svoboda projevu ji nezajímá.

Jak by tedy měl vypadat „schválený“ policista? Podle tamního ministerstvo vnitra nesmí vážit více než 100 kilogramů. Nově jmenovaný ministr vnitra Mammedkhan Chakyev prý „nemá rád tlusté poldy“.

Pokud někdo nesplní požadavek na zhubnutí, musí odejít, a to bez ohledu na svou hodnost, odsloužené roky služby nebo jinou kvalifikaci.

Podobná opatření byla již dříve přijata v sousedním Tádžikistánu a v Uzbekistánu, kde úřady často kritizují policii za její schopnosti, ale jen zřídka se zabývají obviněními z rozšířené policejní korupce.

Jasně daný termín, do kterého je třeba zhubnout, vedl v Turkmenistánu mnoho důstojníků k tomu, že začali běhat a cvičit na stadionech, v tělocvičnách a ve veřejných parcích.

Na jihovýchodě země ve městě Mary se podle místních zpravodajů RFE/RL najednou objevilo mnoho běhajících policistů. „Hrají také fotbal a volejbal ve sportovním centru umístěném za kanceláří státních zástupců a cvičí v tělocvičně v Ylhamském paláci.“

Nejde ale jen o fyzickou kondici a vzhled. Rekvalifikační testy pro turkmenskou policii zahrnují také zjišťování, zda některý z blízkých příbuzných nemá záznam v rejstříku trestů, nebo nežije v zahraničí. V provincii Lebap bylo policistům oznámeno, že mají přesvědčit příbuzné žijící v jiných zemích, aby se do konce roku vrátili domů. Turkmenské úřady se zjevně obávají, že mnoho občanů se snaží ze země uprchnout, aby tak unikli finančním obtížím a nedostatku základních svobod.

Turkmenistán není první zemí ve střední Asii, která nařídila policistům, aby zhubli, nebo odešli. V roce 2017 tádžické ministerstvo vnitra sdělilo, že bylo propuštěno 10 důstojníků kvůli tomu, že se během předepsaného půlroku nezbavili nadváhy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner