„Turecký populární provládní deník Yeni Akit zveřejnil na svém webu dopis čtenáře, který se týkal problematiky pouličních toulavých psů v zemi. V jeho textu se tvrdí, že „Židé trénují potulné psy, aby napadali v ulicích Turecka muslimy“. Zprávu přinesl Židovský tiskový a informační servis na svých stránkách.

Autor dopisu, který vyšel 20. července, píše, že v Istanbulu je v poslední době problém s nárůstem počtu divokých psů a to zvláště na severu metropole, kde žije židovská populace. Židé prý učí psy, aby útočili na muslimy a „zatím bylo pokousáno sto muslimů“ a útoky jsou podle něj „záměrné“.

„Někteří čtenáři na webu deníku kritizovali, že Yeni Akin vůbec publikoval takový text. Zatímco jeden ze čtenářů jej nazval „ostudným, přímočarým rasismem“, další podotkl, že je mimo schopnosti psa rozlišit mezi Židem, křesťanem a muslimem a že jej ani není možné k tomuto účelu vycvičit.“

O tři dny později se sice na webu objevilo „vysvětlení“, ale dopis tam zůstal. „Noviny Yeni Akin mají reputaci tisku, který má blízké vazby na prezidenta Erdogana, sympatizuje s islámským fundamentalismem a v jejich historii se již objevila řádka protižidovsky laděných textů. V roce 2014 noviny publikovaly sérii článků, v nichž naznačovaly, že za důlní neštěstí v uhelném dole Soma, které si vyžádalo na 300 lidských životů, mohou Židé,“ píše Židovský informační servis.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora