Zlikvidovaného íránského generála připomínají zpackané sochy

Twitter

Velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního pronásleduje smůla i posmrtně. Když mu začátkem ledna v blízkosti Mezinárodního letiště v Bagdádu krátce po příletu ze Sýrie pronikla do auta čtvrttunová laserem naváděná střela Hellfire AGM 114 R, šlo o událost, již musel zmíněný generálmajor při zvažování rizik své profese výhledově brát do úvahy.

Solejmání coby šéf státem řízených teroristických akcí musel vědět, že od Američanů, kteří na něj laserem a radarovým čidlem naváděnou střelu vypálili z dronu MQ-9 Reaper, nemůže očekávat nic dobrého. Na jeho kalné vyhlídky Solejmáního taktně upozornil i duchovní vůdce země ajatolláh Chameneí, když se o něm jednou zmínil jako o „žijícím mučedníkovi revoluce“.

Twitter asmayedoor

Ani Solejmáního socha v severoíránském Anzali nepůsobí zrovna jako mistrovské dílo.

 

Solejmání možná počítal se svým brzkým koncem, že mu ale po smrti sami Íránci postaví pouťový pomník, jako je ten, který na jeho památku nechal vztyčit starosta města Jiroft, jej ale jistě nenapadlo ani v tom nejčernějším snu. Předmětnou 12 metrů vysokou sochu stihla natolik tvrdá kritika na sociálních sítích, že podle nezávislé stanice Radio Farda už starosta zmíněného města na jihovýchodě Íránu Nematolláh Hussajnínedžadéh přislíbil, že „podnikne kroky ke zjednání nápravy“.

Ani v případě, že se sochu na Solejmáního náměstí v Jiroftu podaří radikálně proměnit, nebude generálmajorova památka zcela ochráněna. Další proporčně ne zcela vyvážené dílo totiž Solejmáního připomíná v severoíránském Anzali.

Zde je ukázka účinků střely Hellfire AGM 114 R při útoku na mobilní cíle:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner