Mluvilo se o tom skoro jako o nové francouzské revoluci, ale zatím se zdá, že všechno nějak upadá. Jde o hnutí „žlutých vest“, které mělo tu výhodu, že se za žlutou vestu mohl prohlásit každý a nemuselo to znamenat nic jiného, než že je proti všemu. Už to ale asi není v módě.

Úřady zakázaly demonstrace na Elysejských polích a v centru Paříže, tak se aktivisté pokusili přenést do Lyonu a Nantes. Dopadlo to tak, že v Paříži protestovalo několik stovek studentů a ve zmíněných městech asi dva až tři tisíce lidí. To by snad bylo lepší nic nepořádat. V listopadu přišlo prý 282 000 lidí, což působilo o něco lépe.

Takový je osud hnutí, která sice začnou bojem za něco konkrétního, ať už je to rozumné, nebo není, ale aspoň je to nějak viditelné, načež skončí v mlhách toho, že všichni chtějí všechno a jsou proti všemu. Kdyby to takhle dělal Lenin, vládne v Rusku prozatímní vláda dodnes.

Je to ovšem poučení pro všechny protestující kdekoli. Vyhrává ten, kdo přesně ví, co chce, ne ten, kdo jen tuší, co všechno nechce. U nás jsme na tom aspoň v tomto ohledu lépe.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora