Hlavatého senátní létající cirkus. Jeho marnivost stojí 4,7 milionu korun

Volební kampaň kandidáta hnutí ANO Jiřího Hlavatého (ČTK)

Volební kampaň kandidáta hnutí ANO Jiřího Hlavatého | FOTO: ČTK

„Byl jsem vykreslen jako cynik, přelétavec a neználek ústavy,“ přiznal kandidát hnutí ANO Jiří Hlavatý, když oznamoval, že jde znovu do senátních voleb. Konají se kvůli jeho neplánovanému zvolení do poslanecké sněmovny. V prvním kole výrazně ztratil podporu, přesto postupuje. Jeho marnivost stojí daňové poplatníky 4,7 milionu korun.

Jeden z nejroztodivnějších příběhů poslední doby píše majitel textilní firmy Juta Jiří Hlavatý. Jelikož se nezorientoval v zákonech, konají se kvůli němu mimořádné senátní volby na Trutnovsku. Předvedl přitom celou sérii skečů, za které by se nemusel stydět ani věhlasný britský satirický seriál Monty Pythonův létající cirkus.

Ztráta 55 procent podpory

První kolo voleb, které proti minulosti poznamenala téměř poloviční účast, pro Hlavatého nedopadlo nejlépe. Z prvního místa postupuje Jan Sobotka, kandidát hnutí STAN podporovaný ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, se ziskem 33,5 procenta hlasů. Kandidát hnutí ANO skončil druhý (25,2 procenta), když v posledních volbách obě kola s převahou vyhrál.

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně (ČTK)

O citelném ústupu Hlavatého ze slávy svědčí ztráta 55 procent voličské podpory, když letos získal 5728 hlasů proti 12 945 na podzim 2014. Přesto je druhé kolo otevřené, protože se bude konat souběžně s prvním kolem prezidentských voleb, a může ho ovlivnit vyšší účast. Co tomuto ději předcházelo?

Pan podnikatel

„Jiří Hlavatý je pro mě pan podnikatel. Moc si ho vážím. Dneska jsem se za ním byl podívat v Jutě. Mne ani jeho v politice tradiční politici nechtějí,“ chválil jej šéf hnutí ANO nedlouho po zvolení senátorem, a ten mu komplimenty oplácel.

„Ať se do něj klidně trefují, on to bude odrážet a půjde si svou cestou. A pak se za rok za dva ukáže, čeho vlastně v politice dosáhl. Buďme dneska rádi za to, že někdo se tady snaží vzít otěže a jít se svou kůží na trh,“ odmítal tehdy senátor námitky o rizikovém propojení světa politiky, ekonomiky a médií.

Hlavatý o tři roky později přijal kandidaturu z osmnáctého místa ve volbách do poslanecké sněmovny. Chtěl prý kolegy z hnutí ANO podpořit svým jménem významného zaměstnavatele v regionu. Nepočítal ovšem s tím, že ho do sněmovny vynesou preferenční hlasy.

Zpátky v totalitě

„Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se cítím podveden. Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality,“ stěžoval si krátce poté. Prý ho nikdo neupozornil, že nebude mít na výběr. Se zvolením nepočítal hlavně kvůli pracovnímu vytížení v Jutě, což jistě voličům předem nesděloval.

Hlavatý se s touto „totalitní“ křivdou nevyrovnal a rozhodl se znovu kandidovat do senátu v doplňovacích volbách, které musel prezident vypsat do devadesáti dnů. Jak se později ukázalo, vstoupil do kampaně se sloganem „Obhajuji mandát senátora, rozhodnete vy“, který hovoří sám za sebe.

„Já nevím, co je na tom nelogického,“ odrážel tehdy dotěrné námitky novinářů. „Vy to rozporujete a jdete proti 4850 voličům, kteří mě vykroužkovali. Proti nim jdete. Jich se zeptejte, proč mě vykroužkovali. A jich se zeptejte na to, jestli zaplatí náklady na dodatečné volby. Ale ne mě. Rozumíte mi.“ Těžko tomu porozumět.

To se mu skutečně nepovedlo

Jeho kuriózní přemety znepokojily i Andreje Babiše. „To se mu skutečně nepovedlo. Je to špatně a nesouhlasím s tím. Způsob, jakým to komentoval, že jde znovu do senátních voleb a mají to zaplatit voliči, to je absurdní. Asi si to měl zjistit předem. Promluvím s ním o tom, chci mu jeho další kandidaturu do senátu nedoporučit,“ reagoval pro Mladou frontu DNES.

Hlavatý, který na něm není existenčně závislý, se ale nevzdal. „Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat na senátora a to je definitivní. Budu,“ reagoval, i když ho Babišovo prohlášení zaskočilo.

Na opětovné kandidatuře nevidí nic špatného a nepochopitelného. „Zkušenosti, které mám s lidmi u nás ve Dvoře Králové, jsou takové, že lidé jsou v šoku. Na vrátnici se mi omlouvali, že mě kroužkovali. Chápání lidí je jiné. Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je,“ uvažoval.

Chápání některých voličů Jiřího Hlavatého, v tomto případě jeho zaměstnanců, je opravdu jiné. Aby se někdo někomu omlouval za jeho zvolení do nejvyššího zákonodárného sboru, to tu ještě nebylo.

Majitel textilky ještě počátkem listopadu veřejně deklaroval, že pokud v senátních volbách neuspěje, poslanecký mandát si ponechá. Nakonec si to rozmyslel a čtyři dny po složení poslaneckého slibu přepustil své místo náhradnici, lékařce Evě Matyášové.

Republika na to nemá čas

Výstřední miliardář na sebe upozornil pozoruhodnými výroky už dříve. Jak uvedl pro portál Novinky (22. 9. 2017), nezviklalo ho ani hrozící trestní stíhání Andreje Babiše kvůli Čapímu hnízdu. „Ne, protože si myslím, že bychom se neměli stále hrabat v tématech z minulosti. Nemám na to čas ani já, ani republika.“ Problém neviděl ani v jeho policií vyšetřovaných korunových dluhopisech.

Sídlo společnosti Agrofert  (ČTK)

Takhle to může dopadnout, když se naplní volební heslo hnutí ANO: „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ Andrej Babiš se svým týmem „odborníků“ však měl nepochybně na mysli někoho jiného.

Hlavatého příběh ještě nekončí. Přestože projevil elementární nepochopení zákonitostí prostředí, ve kterém se ocitl, a vinu dokonce kladl svým voličům, skalních příznivců mu zůstalo dost na to, aby neztratil šanci obhájit mandát, kterého se nechtěl vzdát.

Není to zrovna levný špás. „Plánované volební náklady pro zabezpečení doplňovacích voleb do senátu jsou celkově 4,665 milionu korun,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Zaplatí je Hlavatý ze svého?

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner