Hlavní město po čtyřleté rekonstrukci slavnostně otevírá Clam-Gallasův palác

()

Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí se po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky opět otevírá veřejnosti. Poprvé jej budou moci lidé navštívit 28. září. Komplexní rekonstrukcí prošel interiér, dvůr a fasády. Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hl. m. Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost. 

Clam-Gallasův palác postavil rakouský architekt Tomáš Haffenecker v letech 1714 až 1718 podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Tato významná palácová barokní stavba, která ve své době reprezentovala bydlení nejvyšších společenských vrstev vídeňského dvora, potřebovala obsáhlou rekonstrukci. Ta začala na podzim roku 2018 a nyní se palác opět otevře veřejnosti. První návštěvníci mohou přijít na komentované prohlídky 28. září v rámci dne otevřených dveří. 

Kromě plánovaných expozic bude postupně v areálu otevřena restaurace, kavárna nebo například galerijní obchod. Výběrová řízení na jejich provozovatele budou zahájena do konce tohoto roku. Část prostor bude také využívána pro společenské akce. 

Komplexní obnova jedné z nejvýznamnějších památek pražského baroka probíhala pod přísným památkovým dohledem a byla řešena do nejmenších detailů. Díky novému výtahu je palác téměř celý bez bariér. Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce byla také nominována na Stavbu roku 2022. 

Rekonstrukci uskutečnila společnost Subterra, celkové náklady dosáhly přibližně 472 milionů korun bez DPH. Cena zahrnuje také opravu fasád paláce (cca 41 milionů korun) a portálů paláce (asi 13,5 milionu korun). 

Muzeum hl. m. Prahy, které bude místo využívat, získalo kvalitní a rozsáhlý prostor pro prezentaci části své bohaté sbírky z období baroka. Postupně zpřístupní předměty jedinečné hodnoty s využitím audiovizuálních prostředků. U příležitosti znovuotevření paláce připravilo muzeum zahajovací venkovní výstavu Clam-Gallasovský palác v Praze, která bude ke zhlédnutí na Mariánském náměstí od 17. října do 17. listopadu letošního roku. Na dvanácti panelových plochách představí historii a dějiny místa, dějiny paláce a historii rodiny Gallasů, jakož i rekonstrukci paláce. Od 21. října bude v paláci otevřena jedinečná výstava o Josefu Myslivečkovi. V březnu příštího roku je v plánu otevřít zahajovací výstavu Od korunovace 1723 ke korunovaci 1743 a expozicí baroka v červnu 2024 pak vyvrcholí realizace stálých expozic v Clam-Gallasově paláci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články