Hlavní poselství cesty amerického prezidenta do Kyjeva a do Varšavy: Na Ukrajině se bojuje především o to, v jakém světě budeme žít

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Americký prezident se už podruhé během svého mandátu vydal do Polska. Zastavil se neohlášeně také v Kyjevě, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Zelenským. Den nato pak pronesl ve Varšavě projev, v němž se věnoval ruské agresi proti sousední zemi. Symbolicky do Evropy přijel rok od chvíle, kdy Vladimir Putin svou útočnou válku zahájil.

Spojené státy jsou co do celkového objemu nejvýznamnějším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Bez nich by se země ruským vojskům ubránit nedokázala. O tom není pochyb. Joe Biden ale správně připomněl především ohromnou odvahu a obětavost samotných Ukrajinců. Vedle toho je pro vítězství Ukrajiny důležitá jednota Západu. Cesta amerického prezidenta měla tuto jednotu podtrhnout a zdůraznit. Jde také o vzkaz Vladimiru Putinovi, že s ochabováním ochoty pomáhat nemá počítat.

Za rok bojů se změnilo mnohé. Předně padla představa o neporazitelné a moderní ruské armádě, která se Ukrajinou prožene za pár dní a může se směle poměřovat i s NATO. Ameriku a Evropu by to ovšem nemělo ukolébat. Moskva je pořád schopna do pole postavit velké množství mužů, byť s daleko méně kvalitní výstrojí a výzbrojí. Změnily se i cíle Západu. Před samotnou invazí Washington zjevně počítal s tím, že Ukrajina by byla v konvenční válce poražena a odpor proti Rusku by přešel do partyzánské fáze. Tomu odpovídala i výzbroj, kterou Amerika a posléze Británie zemi dodávaly. Šlo o zbraně, které lze využít právě v takovém způsobu boje.

Změnil se také náhled na Rusko. I Moskva si totiž plánovala hladké dobytí území svého souseda a řešila především způsob, jak potlačit odpor obyvatel vůči okupaci. Jak ukázala Buča, řešením byla v podstatě genocida. ­Masakry civilních obyvatel včetně dětí a nezletilých měly za cíl fyzicky zlikvidovat každého, koho Rusové označili za ukrajinského nacionalistu, a umlčet ty ostatní. Právě odkrytí masakrů na osvobozených územích vedlo nejspíš k rozhodnutí Ukrajinců bojovat až do vyhnání všech ruských sil ze svého území. Zároveň oslabilo i pozici politiků, jako je francouzský prezident Macron, kteří hledali pro Putina jakési důstojné východy ze šlamastyky, kterou si sám způsobil.

Ukrajinské vítězství a jednota Západu

Zdá se tedy, že se…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články