Hlavní poznatek ze zdanění restitucí: KSČM drží ANO pevně pod krkem

(ČT)

Rozebírat racionálně, proč je návrh na danění církevních restitucí nesmyslný, je samozřejmě správné, ale řekněme si předem, že o racionalitu tady nejde. Ze strany komunistů je to ideologický boj proti nepříteli, který se komunistům nelíbil nikdy. Je to jeden člen ďábelské trojice buržoazie – církev – šlechta. Někdy ještě přistupuje čtvrtý, a to revizionisté – zrádci. Ten je zajímavý jen v boji o moc, ale jinak ne, protože zrádcům (skutečným i vymyšleným) se toho nedá moc ukrást.

Když přistoupíme na hru, že se argumentuje rozumově, tak odpůrci restitucí tvrdí, že: 1. Církvím nikdy nic nepatřilo a majetek měly jen v užívání. 2. Svého majetku (který prý neměly) se domohly násilím a podvody. 3. Finanční náhrady schválené za Nečasovy vlády jsou nadhodnocené. 4. Církvím se vychází vstříc víc než v případě jiných subjektů. 5. Náhrady jsou příjem, a proto se mají danit.

Vezměme to stručně. Když vynecháme povídání o středověku a Josefu II. a další (věcně pomýlené) exkursy do historie, zajímá nás to, co měly církevní subjekty zapsané jako svůj majetek v době komunistického převratu. Komunisté se často ani nenamáhali to přepsat.

Jak se církve majetku domohly, se ví docela přesně. Komunisté a spol. jsou mimo. Rozhodně to bylo čistším způsobem, než se majetku domohl komunistický režim údajným znárodněním, ve skutečnosti postátněním v zemi, kde komunisté měli veškerou moc.

Pokud jde o nadhodnocení, je to přesně naopak. Vrací se méně, než co bylo ukradeno, a kdyby třeba katolická církev chtěla ještě náhradu ušlého zisku, bylo by to přes sto miliard korun. Údajná vstřícnost vypadala tak, že se na ten zákon čekalo dvacet let.

Ještě připomeňme, že zákonem  z roku 1950 stát církevním subjektům majetek sebral s tím, že je bude financovat, což po něm jednak nikdo nechtěl, jednak to dělal mizerně. Jen vzniklé škody na zanedbaných památkách jsou nedozírné a často nenahraditelné.

Zůstává tedy to, že jde o příjem a ten by se měl danit. Jestli je vrácení části ukradeného oběti příjem, to by mohlo být předmětem nějaké satiry. Kdyby takové nesmysly někdo netvrdil vážně.

Od komunistů nic nového nečekáme. Hlavní stín padá na poslance ANO, kteří tento paskvil odhlasovali, protože jejich vládu drží komunisté pod krkem. Možná se utěšují tím, že to Ústavní soud stejně smete, ale to je úplně jedno. Příště přijdou komunističtí vyděrači s něčím jiným a oni budou muset zase panáčkovat. Hezká ukázka toho, jak se z moci stane bezmoc. Mohou si za to sami, protože pro  demokŕatické síly se ANO stalo naprosto nedůvěryhodným útvarem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]