Hlavní příčinou úmrtí na podzim bude Babiš. Vláda nezajistila vakcínu proti chřipce

Ilustrační foto (Depositphotos.com)

Ilustrační foto | FOTO: Depositphotos.com

Tento text je z pěti procent o tom, jak jsem hodnej a ušlechtilej, z pěti procent o tom, jak jsem naštvanej, a z devadesáti procent o tom, jak je Babišova vláda naprosto neschopná zajistit základní potřeby obyvatel naší země. A to ani v případě, že jde o zdraví a životy. V případě, kdy o ohrožení vláda věděla ne měsíce, ale roky dopředu. A půl roku věděla, že ten požadavek, který dnes není schopná plnit, v říjnu přijde. Tak, jako přichází každý říjen. Pan Andrej Babiš je však premiérem teprve třetím rokem, tak si ještě nevšiml. Ve výsledku se nyní na podzim k epidemii koronaviru přidruží ještě epidemie chřipky, pravděpodobně silnější než v předchozích letech. Není totiž dostatek vakcíny – ani pro ty, kteří se očkovali dlouhá léta.  

Volal jsem své praktické lékařce kvůli očkování proti chřipce. Dřív, když jsem byl zaměstnanec, nám zajišťovala očkování firma – a já tedy byl očkovanej snad celých posledních dvacet let. Jednou, asi před pěti lety, se firemní očkování nějak zbrzdilo – tak jsem se nechal naočkovat za své. Přišlo mi to jako samozřejmost, podobně jako to, že nemočívám na ulici. Letos jsem tedy zavolal sestřičce už někdy v půlce léta, objednal se na očkování, a dnes jsem tam zavolal, kdy si můžu přijít pro „včeličku“.

Jak jsem sestřičce řekl, proč volám, úplně jsem slyšel, jak se zajíkla – známe se léta a máme vynikající vztah. Bylo chvíli ticho. A pak jsem – mluvila tichým, zkormouceným a provinilým hlasem – slyšel: „My těch vakcín letos dostali tak málo, že nemáme ani pro stařenky a staroušky…“ A teď to chlubení: Nenapadlo mě v tu chvíli říct nic jinýho než „tak to nechte jim, já ještě něco vydržím“! Sestřičce zjevně spadl kámen ze srdce a poradila mi, do kterých očkovacích center mám zavolat, jestli oni tu vakcínu mají.

Vakcíny nejsou!

Začal jsem u firmy, která má v Praze pět poboček. První, co jsem se v sekci „Novinky“ dočetl, bylo: „Dne 24. 9. 2020 jsme na Zákaznické lince spustili avizovanou rezervaci klientů na očkování proti sezónní chřipce v našich centrech. Během krátké doby jsme vyčerpali celou alokaci vakcín určenou pro tyto rezervace. Alokace těchto vakcín vycházela ze skutečnosti loňského roku. Vlivem medializace a zájmu o toto očkování došlo k přetížení Zákaznické linky a jejímu následnému výpadku (pro představu, za dopoledne bylo na dané lince 10x více hovorů, než byl počet hovorů za celé září roku 2019). Aktuálně již nové rezervace očkování proti sezónní chřipce nebereme.“

Druhá firma má na webu: „OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE 2020: Z DŮVODU VELKÉHO ZÁJMU JE REZERVACE OČKOVACÍ VAKCÍNY PROTI CHŘIPCE ZASTAVENA! Na pobočkách zbývají poslední desítky volných vakcín. Kontaktujte prosím přímo svoji pobočku a ověřte si dostupnost. Děkujeme!“

V dalším centru, co jsem si našel, mi řekli, že jsou soukromá klinika, členství stojí měsíčně necelé tři tisíce a nejkratší doba pro členství je šest měsíců. Tak jsem poděkoval a šel si napsat haiku na náhrobní kámen.

Snad i Micík věděl,

že v letošním roce enormně vzroste poptávka po očkování proti chřipce. Neznáte-li Micíka – pracuje jako kocour u profesora Flegra. Jednoho z nemnoha lidí u nás, kteří virům věnovali desítky let vědecké práce. Patří k mezinárodně nejrespektovanějším českým odborníkům na jejich evoluci. Tedy na to, jak se viry vyvíjejí. I jak se vyvíjejí v době epidemie. Obvyklá slabomyslná námitka absolventů Vysoké školy života je, že pan profesor studuje „ty parazity“, a žádný viry. Když jsem u něj podstupoval kompletní vyšetření, tak jediným parazitem, kterého v mém zbědovaném těle nalezl, byl cytomegalovirus. A – jak zřejmě na Vysoké škole života přehlédli – i cytomegaloVIRUS je VIRUS, stejně jako koronaVIRUS. Takže z hlediska prognostiky vývoje epidemie je podle všech vnějších ukazatelů kocour Micík pravděpodobně kompetentnější než Andrej Babiš. Pod stolem profesora přes viry toho o virech pochytí i kocour více než agent StB na Čapím hnízdě od surikat.

K dispozici byly informace – od jara, kdy udeřil koronavirus a vypukla první vlna epidemie – že na podzim bude po vakcíně proti chřipce sháňka. A to hned ze tří důvodů: Je o ní každoročně (alespoň v mé sociální bublině) stále větší zájem, lidé začínají očkování proti chřipce chápat jako součást hygieny. Za druhé – bylo zřejmé, že senioři, kteří jsou obzvláště ohroženi koronavirem, budou v souvislosti se „zmódněním“ či „aktualizací“ vakcinace vyhledávat i tu proti chřipce, protože pro seniory může být kombinace těch dvou nemocí příšerná. A navíc – kvůli epidemii koronaviru bude méně lékařských kapacit na to, až přijde i epidemie chřipky. Takže se dal očekávat raketový růst poptávky po protichřipkové vakcinaci u seniorů. Lékaři jim totiž – už od úrovně praktických – od počátku koronaepidemie potřebu podzimní vakcinace zdůrazňovali. Už od jara. A u mladších ročníků bylo možné předpokládat vyšší zájem o očkování proti chřipce už jen kvůli tomu, že se na ně informace o koronaviru a nutnosti vyrobit vakcínu hrnou ze všech obrazovek v jejich okolí. A také proto, že se díky koronáči lidé prostě začali víc zajímat o své zdraví.

Věda vládu nezajímá

Problém, který nastane s koronavirem při epidemii chřipky, předvídali a varovali před ním vědecké studie z celého světa. Respiratory Medicine Case Reports potvrdil, že současný výskyt onemocnění chřipkou a covidem byl zaznamenán už dávno před příchodem podzimní chřipkové epidemie. „V současné době existuje v literatuře několik zpráv popisujících pacienty s koexistujícími infekcemi chřipky a SARS-CoV-2.“ (více zde)

International Journal of Infectious Diseases píše: „Zdravotnické orgány doporučují očkování proti chřipce v řadě kategorií s rizikem závažných zdravotních komplikací, včetně: lidí ve věku ≥ 65 let nebo pacientů s cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), selháním ledvin, rakovinou, imunodeficiencemi, chronickou hepatopatií a chronickým zánětlivým onemocněním střev.“ (více zde)

Journal of Medical Virology výslovně uvádí: „Pro zjednodušení práce lékařů lze doporučit vakcínu proti chřipce pro větší skupiny obyvatel.“ (více zde)

MedRxiv – server pro zdravotnické preprinty, články před zveřejněním – uvádí: „Riziko pozitivity na SARS-CoV-2 bylo o 68 % nižší u případů pozitivních na chřipku, což naznačuje možnou patogenní konkurenci mezi těmito dvěma viry. Pacienti s koinfekcí měli riziko úmrtí 5,92 krát vyšší než pacienti bez současné nákazy chřipkou a SARS-CoV-2, což naznačuje možné synergické účinky u koinfikovaných jedinců. Pravděpodobnost použití ventilátoru a přijetí nebo úmrtí na JIP byla největší u pacientů s koinfekcí, kteří vykazovali silné příznaky interakce nemocí ve srovnání s nezávislým účinkem SARS-CoV-2 či chřipky. Spolucirkulace těchto virů by mohla mít významný dopad na nemocnost, úmrtnost a poptávku po zdravotnických službách. Za účelem zmírnění těchto rizik by mělo být upřednostněno testování na chřipku spolu s SARS-CoV-2 a maximální vakcinace proti chřipce.“ (více zde)

Ptakořitní vláda

Ptakořitní jsou vývojově zaostalou skupinou živočichů, kteří sice už vypadají skoro jako savci, ale ještě snášejí vajíčka. Dobrým příkladem jsou ježura a ptakopysk. Ježura už vypadá skoro jako ježek, ptakopysk zase skoro jako vydra. Ale samičky nerodí. Samičky snášejí vajíčka. Naše vláda jako by jim vypadla z kloaky. To je ten otvor, kterým snášejí vajíčka plazi a ptáci. Babiš a jeho lidé vypadají jako ministři – ale stát řídit neumějí, stejně jako samičky ptakopyska neumějí rodit. Naše vláda myšlenky a opatření nerodí jako savec, ale snáší jako slepice. Slepice řízená náladami obyvatelstva na facebooku. Proto jsou rozhodnutí a opatření naší vlády tak zoufale nekvalitní.

Explozivní nárůst počtu pozitivně testovaných na covid-19 – a také počtu nemocných a zemřelých – je z velké části výsledkem hrubého populismu Andreje Babiše, který ve snaze zalíbit se před volbami protirouškové fejzbůčkové veřejnosti neposlechl bývalého ministra zdravotnictví Vojtěcha a povinné nošení roušek zrušil. Podobně postupoval, když současný ministr Prymula navrhoval registraci hostů v restauracích.

Podle všech modelů šíření epidemie se vědělo, že tyto kroky povedou k prudkému nárůstu nemocnosti. A skutečně k němu vedly. Už i u těch, kteří zemřeli na covid-19 v září a v říjnu, má velký podíl na jejich úmrtí Babišova vláda. Nechala epidemii rozjet. Pokud však příští či přespříští týden po příchodu epidemie chřipky, která přichází každoročně, začnou umírat lidé i na kombinaci covidu-19 a chřipky, anebo zranitelní jen na tu chřipku, půjdou ti mrtví už jednoznačně na účet Andreje Babiše.

Škody, které Babišova vláda natropila na zdraví českého národa neschopností, populismem a hloupostí, jsou doslova život ohrožující. Možná by šly napravit – kdyby se Babiš sám nakazil, nejlépe kombinací covidu-19 a chřipky, a zemřel na to, určitě by pak začali lidé brát protiepidemická opatření vážněji. Ale podobné osobní nasazení od exestébáka těžko čekat. Že o hrozbě vláda ví, potvrdil i ministr Prymula, když mluvil o tom, že rouška chrání i před chřipkou. Ale na nějakou nápravu už je pozdě, vakcíny proti chřipce nejsou a do konce letošní očkovací sezóny nebudou. Smrt všech, kteří nyní zemřou na covid-19 + chřipku, i těch, kteří zemřou jen na chřipku, protože nesehnali očkování, bude z velké části vinou Andreje Babiše a jeho vlády, která nezajistila vakcínu proti chřipce. Ti mrtví z listopadu a prosince – to budou Babišovy oběti stejně, jako byly Husákovy oběti ti mrtví lidé, které zavraždila u železné opony pohraniční stráž při pokusu o útěk z koncentračního tábora Československé socialistické republiky v době normalizace.

Ostatně – Husáka i Babiše, kromě národnosti, spojovalo i vzájemné soudružství v Komunistické straně Československa. A komunistům – stejně jako Babišovi – nešlo nikdy o lidi, kterým vládnou, ani o jejich životy, ale jen a jen o jejich vlastní stranická koryta. Ať už mělo to koryto nápis KSČ, nebo jako dnes, po převlečení kabátu, ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články