Hlavní ruský bojovník proti korupci nahromadil miliardy rublů. Peníze mu nosili přímo do úřadu

archiv

Šéf 2. oddělení správy „K“ FSB Economic Security Service Kirill Čekalin | FOTO: archiv

Hlavní bojovník proti korupci ve finančním systému země, plukovník FSB Kirill Čerkalin, bral úplatky přímo ve dveřích budovy FSB, kde měl kancelář. Nyní jej přistihla kontrola, jak bral úplatek bankéřů z rukou jejich zprostředkovatelů, načež Čerkalin zamířil do věznice Lefortovo.

Čerkalin vedl 2. oddělení správy „K“ FSB Economic Security Service od roku 2011. Jeho úkolem byly kontrarozvědné činnosti ve finančním a bankovním sektoru, zaměřené na odhalování a prevenci akcí osob poškozujících ruskou ekonomickou bezpečnost, jakož i boj proti korupci v ústředí i jednotlivých divizích Ruské centrální banky.

Plukovníka Čerkalina, který se stal symbolem korupce v FSB, obvinilo hlavní ředitelství pro vyšetřování zvláště závažných případů vyšetřovacího výboru Ruska (TFR) z přijímání úplatků ve zvláště velkém rozsahu a stejně závažného zvláště velkého podvodu.

Čerkalin podle všeho nevěděl, kam až v korupci může zajít. Podle vyšetřovatelů například po bance Transport Bank prostřednictvím zprostředkovatelů žádal 50 tisíc dolarů měsíčně za „obecnou ochranu“. Dolary Čerkalin přebíral na ulici před svým úřadem nebo v blízké kavárně. Tímto způsobem „protikorupční bojovník“ inkasoval nejméně 750 tisíc dolarů, ale kdykoli banka po plukovníkovi žádala konkrétní služby, ten za ně požadoval bonus.

Bance CB Transportnaja vycházel Čerkalin vstříc, jak jen mohl. Poté, co Centrální banka konstatovala, že předmětný ústav podcenil míru úvěrového rizika u některých dlužníků, uložila bance, aby navýšila rezervy na možné ztráty z úvěrů o 1,3 miliardy rublů. To by banku paralyzovalo, a tak požádala Čerkalina, aby problém vyřešil snížením předepsaných rezerv. A skutečně, nový audit, který o několik dní později provedli zaměstnanci druhé pobočky centrální banky Ruské federace v centrálním federálním obvodu, snížil částku na 522 milionů rublů.

To nebylo jednoduché. Čerkalin kvůli tomu formálně stěhoval části úřadu tak, aby případ spadl do gesce jemu loajálních úředníků. Za záchranu 778 milionů, a možná i celé banky, plukovník Čerkalin, podle šetření, dostal „prémii“ 100 tisíc dolarů, které převzal přímo v centrální budově FSB. Jen od banky Transportnaja plukovník Čerkalin dostal úplatek v celkové výši 850 tisíc dolarů. Plukovník se doznal a řekl vyšetřovatelům i o několika dalších bankách, od nichž bral pravidelné i jednorázové platby.

Potíž byla ale v tom, že Čerkalinem udané částky byly nesrovnatelně skromnější než majetek, který u něj úřady našly. Plukovníkovi zabavily majetek v hodnotě 6,3 miliardy rublů, který mimo jiné zahrnoval 5 bytů, 2 domy mimo Moskvu, 800 milionů rublů v hotovosti, 72 milionů dolarů a 8 milionů eur.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner