Hlavním vchodem do Lán. Jak se Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů

archiv F24

Miloš Zeman | FOTO: archiv F24

Schůzka prezidenta Miloše Zemana s poslancem německého Bundestagu Petrem Bystroněm a exporadcem Donalda Trumpa Stephenem Bannonem v Lánech vzbudila zaslouženou pozornost. Méně už se ví, že spolu s nimi se do letního prezidentského sídla dostali i zástupci nejtvrdšího jádra českých odpůrců islámu z okolí Martina Konvičky, od kterých se přitom Hrad před časem distancoval.

Stephen Bannon objíždí evropské populisty s nabídkou spolupráce a Petra Bystroně z antiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) si zřejmě vybral jako českého emisara.

Jejich schůzka se Zemanem neměla žádný oficiální výstup, a média se tak o setkání dozvěděla až zpětně z Twitteru prezidentova mluvčího. Minimálně jedno „médium“ ale na místě bylo.

Jediné veřejně dostupné videozáběry z okamžiků kolem přijetí Bannona a Bystroně zevnitř lánského zámku se objevily na protiislámském webu Nová buržoazie, sestříhané byly do zhruba tříminutové reportáže.

Novou buržoazii vede Tomáš Měšťan, kameraman, který v tomto videu vystupuje i jako reportér. Měšťan dlouhodobě sympatizuje s někdejšími lídry Bloku proti islámu Martinem Konvičkou a Petrem Hamplem, a jak ukazují fotografie na jeho Facebooku, stále pro ně stále natáčí videa či předvolební spoty.

Petr Bystroň mu po lánské schůzce poskytl na letišti v Praze rozhovor. V závěrečném standupu videa pak Měšťan vystupuje s logem „Politically incorrect news“, německé protiislámské webové stránky s několika pobočkami v zahraničí, včetně Česka.

V rozhovoru Bystroň za stěžejní téma setkání Zemana s Bannonem označil boj proti islamizaci Evropy a islámským teroristům.

Antiislamisté do Lán hlavním vchodem?

K Nové buržoazii se podle jejího webu vedle Petra Bystroně hlásí kromě zmiňovaných Martina Konvičky a Petra Hampla také prokremelský aktivista Žarko Jovanovič. Všichni jsou na webu zapsáni jako členové redakce.

Jak vyplývá z Měšťanova facebookového profilu i ze zmiňované reportáže, on sám během Bannonovy návštěvy působil coby jeho mediální doprovod a byl i přímo v Lánech. Ve videu například zmiňuje, že schůzka Bannona se Zemanem trvala zhruba dvě hodiny.

HlídacíPes.org požádal Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka o vysvětlení. Na otázku, jaká média přímo v Lánech akci pokrývala, a to včetně médií mimo hlavní proud či tzv. alternativních, Ovčáček odpověděl, že žádná.

Po konkrétním dotazu na přítomnost reportéra z antiislámského webu mluvčí trval na tom, že žádní reportéři na místě nebyli.

„U setkání pana prezidenta s panem Bannonem – ani na jeho úvod – žádní novináři nebyli. Snímky jsme pořizovali výhradně my – viz Twitter a Facebook. Pan Měšťan byl součástí doprovodu delegace, který nám byl nahlášen,“ řekl Ovčáček.

Měšťan přímo u setkání opravdu nebyl, sám dal na Facebook fotku z předsálí, kterou datoval do doby bezprostředně po skončení schůzky.

Mluvčí Hradu každopádně potvrdil, že antiislámský aktivista se bez problémů může dostat do letního sídla prezidenta České republiky jako součást zahraniční delegace.

Na dotaz, jestli takovou situaci nepovažuje za problém, mluvčí Ovčáček odepsal: „Na kádrování máme Vás a podobné. Je to takové hezky bolševické.“

Prezident se přitom (právě Ovčáčkovými ústy) už předloni od Konvičky distancoval poté, co Konvičkovi lidé předstírali útok teroristické organizace Islámský stát v Praze na Staroměstském náměstí. Ještě o rok dříve ale Zeman s Konvičkou stáli spolu na pódiu na Albertově při připomínce Listopadu 1989.

Bavorský přítel

Kdo Tomáše Měšťana jako člena doprovodu při Bannonově lánské návštěvě nahlásil, mluvčí Ovčáček neřekl. Lze se ale domnívat, že šlo o tým Petra Bystroně, se kterým se Měšťan zná.

Zmiňovaný aktivista Žarko Jovanovič má na svém facebookovém profilu společnou fotografii s Petrem Bystroněm, pořízenou zřejmě na na celostátním sjezdu AfD v Augsburgu letos v červnu. Kromě nich je na fotografii právě i autor reportáže o Bannonovi v Lánech Tomáš Měšťan.

I on sám má na svém profilu fotografie a video s Petrem Bystroněm, pořízené jak dříve v Německu, tak při Bannonově nedávné návštěvě Prahy. Na ruzyňském letišti se Měšťan také vyfotil přímo se Stephenem Bannonem.

„Jediná strana bez nacistů“

Petra Bystroně si Bannon, někdejší poradce amerického prezidenta Trumpa, podle všeho vybral jako otevírače dveří v Česku coby nové perspektivní destinaci pro šíření populistických myšlenek.

I když se v souvislosti s AfD v Česku nejčastěji používá označení „antiimigrační“ či „euroskeptická“ strana, jak HlídacíPes.org popsal, má také prokazatelně blízko ke krajní pravici.

Jen pár dní před návštěvou v prezidentově sídle na zámku v Lánech byl Bystroň v americkém St. Louis, kde dostal cenu od Nadace Phyllis Schlaflyové blízké Donaldu Trumpovi (loni ocenění obdržel právě Stephen Bannon).

Bystroň tam před plným sálem tvrdil, že jeho AfD jako jediná parlamentní strana v Německu nikdy neměla uvnitř svých struktur bývalé členy nacistické strany NSDAP, zatímco ostatní strany ano.

Americkému publiku už ale nevysvětloval, že partaj založená skoro 70 let po válce (v roce 2013) ty skutečně původní nacisty zkrátka mezi členy mít ani nemůže.

Bannon právě teď objíždí Evropu a získává podporu pro své hnutí The Movement, v němž chce sjednotit pravicově populisty a přivést je k úspěchu už ve volbách do Evropského parlamentu příští rok na jaře.

Veřejně už oznámil, že do řad hnutí získal aktuální hvězdu evropského populismu, italského ministra vnitra a vicepremiéra Mattea Salviniho.

Odolá Okamura?

V Česku měl Bannon se svými námluvami zatím jen omezený úspěch. Na jaře se s ním v Budapešti sešel exprezident Václav Klaus, který Bannona podpořil (Klaus také dlouhodobě veřejně podporuje Alternativu pro Německo).

Na zdrženlivou reakci naopak americký emisar trumpismu narazil u zdánlivě logického spojence – Tomia Okamury a jeho hnutí SPD.

Ten se nechal pro Aktuálně.cz slyšet, že nevidí do pozadí Bannonova hnutí a jeho financování, a proto vyčká, až s čím Bannon přijde v rovině politických cílů.

Vyšlo na webu Hlídacípes.org

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner