Hlavním viníkem je Babiš. Vojtěchova rezignace je taktika, reaguje opozice

Předsedové opozičních stran (Veronika Rejmanová)

Předsedové opozičních stran | FOTO: Veronika Rejmanová

Rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyvolala mnoho reakcí. Opoziční politici se shodují na tom, že Vojtěch měl sice skončit už dávno, ale hlavní zodpovědnost leží na premiérovi Andreji Babišovi.

„Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ píše předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) (FB Úřadu vlády)

Kroky Adama Vojtěcha řídil Andrej Babiš, veřejně se k tomu ostatně hlásil (větami jako „…přebírám plnou politickou odpovědnost…“). Těžko tedy rezignaci ministra zdravotnictví chápat jako něco víc než obětování pěšáka s cílem zabránit horším ztrátám,“ napsal europoslanec Mikuláš Peksa.

Příští pátek jsou volby. To, co se teď odehrálo, není sebereflexe ministra zdravotnictví, ale taktika Andreje Babiše, který s šachovými figurkami právě zahrál gambit,“ myslí si poslanec TOP 09 Dominik Feri.

„Odstoupil premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo. Jako ministr se A. Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s 8měsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Dnešní rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha naprosto chápu. Už jsme ho k tomu vyzývali několik měsíců. Ano, řada věcí se určitě povedla, nicméně v posledních měsících působil naprosto nekompetentně. Třeba si připomeňme nákupy v Číně nebo (ne)řízení hygieny,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Za současný stav nese veškerou odpovědnost Andrej Babiš. Dokud bude premiérem, je úplně jedno, kdo bude za ANO ministrem zdravotnictví,“ říká šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jen připomínám, že nejsem v tomto názoru osamělý. Jan Hamáček v sobotním rozhovoru pro Právo na otázku, zda má Adam Vojtěch rezignovat, odpověděl: ‚Upřímně řečeno, teď už je to jedno.‘“

„Trumfnout ministra Vojtěcha bude mít večer premiér Babiš těžké. Lidsky Vojtěcha chápu. Já mít takového šéfa, který mě opakovaně kritizuje a shazuje před veřejností, tak také odejdu. Tím spíš, že za některé věci mohl přímo sám Babiš. Zůstává otázka: co bude dál?“ ptá se poslankyně STAN Věra Kovářová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]