Místopředseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura se musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za slova o „podvodném webu“ HlídacíPes.org. V úterý o tom zatím nepravomocně rozhodl Městský soud v Praze, kam Ústav podal žalobu.
Ve sporu šlo o konkrétní výroky, které zazněly na konci roku 2017. HlídacíPes.org tehdy zveřejnil text, v němž popsal, že se Okamura zbavil podílu ve své pražské restauraci, ale neuvedl to ve svém majetkovém přiznání.
Místopředseda sněmovny reagoval právě slovy o „podvodném webu“.
„Chtěli jsme Tomio Okamurovi a dalším, kteří nesmyslně útočí na novináře, ukázat, že existují jisté hranice. Že nelze beztrestně lhát, osočovat a štvát lidi pro médiím. Nelíbí se jim, že nezávislá média stojí v cestě jejich cílům a plánům. Ale taková je demokratická společnost,“ říká ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann.
Nejdřív mlčení, pak útoky
HlídacíPes.org text „Tomio Okamura už není restauratér“ publikoval 11. prosince 2017 a nabídl čtenářům tato fakta:
Okamura prodal o rok dřív svůj podíl ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze
V jeho majetkovém přiznání poslance se částka z této transakce neobjevila
Pokud by se ukázalo, že příjem z prodeje byl vyšší než 100 tisíc, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů
Okamura na text zareagoval na Facebooku takto:
„Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci,“ napsal Okamura na svůj Facebook a dodal i grafiku „sítě se Sorosem spojených neziskovek a projektů v České republice“.
Nechybí americké velvyslanectví, fondy EU, Člověk v tísni, ale i prakticky všechna česká ministerstva, Piráti nebo Česká televize.
Pokud jde o HlídacíPes.org, jediné „spojení se Sorosem“ spočívá v úspěchu redakce v tradiční soutěži Novinářská cena pořádané Open Society Fund a ve stotisícovém grantu od OSF .
Ale zpět k textu, po němž přišel Okamurův atak. Opět fakta: redakce HlídacíPes.org pochopitelně žádala o informace přímo Tomia Okamuru. Na zaslanou SMS ale nijak nereagoval, na otázky poslané emailem pak odepsala jeho asistentka s tím, že se prodej podílu uskutečnil až v roce 2017, a proto v přiznání být nemusí.
Jenže prodej se uskutečnil skutečně už o rok dřív, jak ukazuje i tento výpis z obchodního rejstříku.
Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, pak už ani přes urgence žádná odpověď nepřišla.
„Informace serveru HlídacíPes.org o Tomio Okamurovi jsou založené na faktech, na analýze a na objektivním hodnocení Tomia Okamury. Všechny jsou pravdivé a nebyly nikdy nikým vyvráceny. Ústav nezávislé žurnalistiky byl zasažen urážkou na svoji adresu ze strany Tomia Okamury na své pověsti,“ vysvětlil důvod k žalobě Ondřej Neumann.
To nakonec uznal i soud, který v úterý vynesl nepravomocný rozsudek, že se má Okamura Ústavu omluvit.
„Svobodně píšící novináři jsou terčem verbálních útoků tuzemských politických špiček již delší dobu. Jejich útoky a urážky novinářů jsou součástí promyšlené strategie. Strategie, která útočí na jeden z pilířů svobodné společnosti – nezávislá média. Nejde zdaleka jen o nepravdivé a urážlivé výroky na adresu HlídacíPes.org,“ komentoval výsledek soudu zakladatel Ústavu Ondřej Neumann.
„Je očividné, že Tomio Okamura právo veřejnosti na svobodu projevu nerespektuje. Úřední osoba musí snášet vyšší míru kritiky při své činnosti a musí počítat s tím, že bude vystavena projevům nespokojenosti. Součástí profesionálního přístupu úřední osoby k funkci by mělo být se s takovými projevy vyrovnat. Tomio Okamura ve své pozici vůdce silného parlamentního uskupení na pouhé referování o své osobě reaguje urážkami na adresu nezávislých novinářů, zřejmě s úmyslem je zastrašit,“ uvedl právník a člen správní rady Ústavu nezávislé žurnalistiky Aleš Rozehnal.
Vyšlo na webu Hlídacípes.org