Hloupá prohlášení premiéra Babiše vedou lidi k zoufalým akcím

Odpůrci očkování označení Davidovou hvězdou, jež má symbolizovat jejich údajnou perzekuci. (Anna Reisigová)

Odpůrci očkování označení Davidovou hvězdou, jež má symbolizovat jejich údajnou perzekuci. | FOTO: Anna Reisigová

„Podnikatelé dostávají v době covidu víc peněz, než by si sami vydělali,“ prohlásil premiér Babiš. Je to bohužel velká lež a zcela nemístně zní od člověka, který je trestně stíhaný za to, že bral a bere dotace, na něž nemá nárok. Skutečnost je zcela jiná a bohužel řada podnikatelů a živnostníků již podlehla opatřením vlády a zkrachovala či zavřela živnost.

Zmatečnost a nerovnost podmínek při vyhlašování vládních protiepidemických opatření vyhnala na Staroměstské náměstí minulý týden několik tisíc demonstrantů. A není divu. Ale přišli i někteří, kteří tuto demonstraci zneužili a v rámci odporu proti očkování se označili Davidovou hvězdou, již za války museli povinně nosit Židé.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Vláda premiéra Andreje Babiše přináší jen chaos, nekompetenci a zmar, ovšem srovnávání odporu proti očkování s osudem Židů za 2. světové války je urážkou obětí holocaustu, při kterém zahynuly miliony lidí. Označit se symbolem, který židovskému obyvatelstvu vnutili nacisté, s nápisem Neočkovaný, je nevkusné a urážející oběti šoa. Židé byli v té době zbaveni veškerých práv, nesměli působit jako advokáti, jako lékaři ve veřejných institucích, postupně byli vyhazováni z vedoucích pozic ve státní správě i v soukromých firmách. Nemohli svobodně nakládat se svým majetkem, chodit do parků, navštěvovat kina, divadla nebo restaurace a jezdit městskou dopravou. A to ještě výčet restrikcí není zdaleka úplný.

Většina Židů byla nakonec deportována do koncentračních táborů, kde byli zavražděni.

Nedivím se tomu, že zneužití Davidovy hvězdy, symbolu nezměrného utrpení a násilí, odsoudili izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron a ve společném prohlášení také zástupci Federace židovských obcí, České biskupské konference a Ekumenické rady církví. V něm se mimo jiné píše: „Pokud si někdo tento symbol přivlastňuje a jeho užitím se chce stavit na roveň šesti milionů zavražděných v koncentračních a vyhlazovacích táborech, nelze v tom vidět nic jiného než nevkusný a vypočítavý cynismus, který překračuje všechny myslitelné hranice. Toto zneužití ostře odsuzujeme a ty, kteří se ho dopustili, vyzýváme k veřejné omluvě.“

Nicméně prohlášení premiéra Babiše o podnikatelích a živnostnících, kteří prý berou v rámci náhrad za covidová omezení více, než si před tím vydělali, je hloupé a lživé a snese určité srovnání s tím, co způsobil svými řečmi minulý týden americký prezident Trump. A těmito hloupými a lživými prohlášeními štve různé skupiny lidí proti sobě, a ti pak kvůli tomuto podněcování často přistoupí k zoufalým činům.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]