Hloupí trumpovci si dělali selfíčka z rabování. FBI už po nich jde

Málokdy se pachatelé trestných činů tak snaží, aby se o nich vědělo. (repro BBC/FBI)

Málokdy se pachatelé trestných činů tak snaží, aby se o nich vědělo. | FOTO: repro BBC/FBI

Po obléhání budovy Kapitolu a následném vpádu davu dovnitř žádá FBI veřejnost o pomoc při předvedení útočníků před soud. Bude tento přístup fungovat? Už funguje a zkušenost říká, že pachatelům se bude unikat dost obtížně.

Zpráva BBC popisuje, jak se moderní technologie, kterou dobyvatelé Kapitolu použili v euforii ke zdokumentování své trestné činnosti, kterou považovali za vlastenectví, obrátila proti nim.

FORUM 24 (archiv)

Mají prostě smůlu. Fotili a natáčeli sami sebe a jeden druhého, jak se vlomili dovnitř, ničí kanceláře Kongresu a odnášejí si, co jim nepatří. Poradce předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, nejvyšší demokratky Washingtonu, ohlásil krádež notebooku.

Richard Barnett, šedesátiletý rodák z Gravette v Arkansasu, jedna z osob, které vstoupily do budovy Kapitolu, byl podle úředníků ministerstva spravedlnosti už zatčen. Nebylo těžké ho najít.

Aby také ne, že, když po celém světě koluje jeho fotografie, jak sedí v kanceláři Nancy Pelosiové s nohama na stole. Byl obviněn mimo jiné z krádeže veřejného majetku.

Byl obviněn také zákonodárce ze Západní Virginie Derrick Evans. Zveřejnil na internetu své video, jak stojí před budovou s Trumpovými příznivci a pak jde dovnitř.

Více než tucet lidí bylo nyní obviněno z trestných činů souvisejících s útokem na budovu Kapitolu, uvedly federální orgány činné v trestním řízení. V nadcházejících hodinách a dnech se očekávají další zatčení.

Vyšetřování je rozsáhlé a ambiciózní a vyžádalo si pomoc veřejnosti.

Vetřelci by mohli být obviněni z řady trestných činů, od neoprávněného vniknutí a dalších relativně menších až po závažné trestné činy, které se týkají střelných zbraní a výbušných zařízení. Mohli by být odsouzeni k mnoha letům vězení. Paradoxně jim přitíží příkaz Donalda Trumpa, který byl zaměřen proti loňským divokým násilnostem, které vypukly po smrti lidí z rukou policie a měly jako téma rasovou diskriminaci.

Proto teď FBI zveřejnila řadu fotografií a ptá se veřejnosti, jestli někdo někoho poznává.

Středeční momentka z washingtonského Kapitolu (repro Fox News)

Poznáváte někoho na té fotce?

Pokud ano, agenti o vás chtějí slyšet. Vyvíjejí obrovské úsilí, aby vypátrali a zatkli lidi, kteří se ve středu vloupali do budovy Kapitolu. Chtějí, aby se všichni ve městě a po celých USA připojili k jejich týmu na řešení zločinů.

Zatím je bilance taková, že zemřelo pět lidí včetně jednoho policisty z Kapitolu, bylo zatčeno nejméně 82 osob a vyšetřovatelé v DC uvedli, že obdrželi od veřejnosti více než 17 000 tipů na výtržníky.

FBI nabízí odměnu 50 000 dolarů za informace vedoucí k zatčení osoby, která nastražila trubkové bomby v ústředí Demokratické a Republikánské strany. FBI zřídila horkou linku na tipy a webovou stránku, kde dává veřejnosti vědět, jak je kontaktovat s informacemi o lidech, kteří vtrhli do Kongresu USA.

Tato taktika je osvědčená a účinná, říkají veteráni FBI.

Plakáty FBI „Nejhledanější uprchlíci“ byly kdysi vylepeny na zdi poštovních úřadů, říká Steven Pomerantz, bývalý příslušník FBI, který dříve působil jako šéf protiteroristické sekce. Podle něj tyto programy zaměřené na veřejnost fungují dobře.

Je vidět, že Trumpovi přívrženci zřejmě podlehli nadšení a získali dojem, že když je přece na jejich straně sám prezident a vyzval je přece k tomu, aby byli silní, tak se jim nemůže nic stát. Jenže místo historické revoluce z toho byl nakonec vpád a rabování a místo malebných obrázků v učebnicích dějepisu se aktérům dostane takové té střízlivé policejní fotografie o dvou záběrech. Vážnější je, že desítky procent republikánů uvěřilo bajce o tom, že volby byly podvod. Test národní inteligence nedopadl pro určité vrstvy občanstva nejlépe a s tím FBI nic nenadělá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]