Hlubuček rezignoval na funkci náměstka primátora Prahy. Opustil i další funkce

Bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) (Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem)

Bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) | FOTO: Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem

Obviněný Petr Hlubuček (STAN) rezignoval na funkci náměstka primátora hlavního města Prahy, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Vzdal se také své pozice na kandidátce hnutí STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Na sociální síti o tom informoval náměstek pražského primátora a lídr kandidátky hnutí Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu). Pražští zastupitelé měli ve čtvrtek o odvolání Hlubučka z pozice náměstka jednat. Politik je společně s dalšími lidmi obviněný v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku.

„Petr Hlubuček rezignoval na veškeré stranické funkce včetně své pozice na kandidátce. Politika je služba veřejnosti, městu a státu, nikoliv příležitost pro osobní obohacení. Budu se vás snažit přesvědčit, že to platí a platit bude. Teď je klíčové začít u sebe,“ napsal na twitteru Hlaváček.

Hlaváček už ve středu oznámil, že pokud Hlubuček neodstoupí z rady i z kandidátky, nebude jako volební lídr hnutí v hlavním městě pokračovat. „Očekávám v následujících hodinách, že Petr Hlubuček přijme sám politickou odpovědnost a skončí ve funkci náměstka primátora a na kandidátce, kterou vedu. Pakliže k jeho odstoupení nedojde, nebudu nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby. Nyní budu informovat vedení STAN,“ vzkázal na sociální síti.

Obviněný náměstek primátora Hlubuček už ve středu na vlastní žádost skončil ve funkci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Dozorčí rada přijala také rezignaci dalšího člena Michala Zděnka, zároveň odvolala z funkce člena představenstva Mateje Augustína, kterého nahradil dosavadní technický ředitel metra Marek Kopřiva. 

„Vzhledem k závažnosti a rozsahu celé kauzy jsme se rozhodli odvolat člena představenstva DPP Mateje Augustína, který byl nominantem Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Hovořil jsem s ním a nenachází se ani v ČR, do které se odmítá vrátit. Takové chování a kauzy v žádném případě netoleruji a jsou důvodem, proč jsem před dvěma lety podal trestní oznámení,“ informoval ve středu primátorův náměstek a předseda dozorčí rady dopravního podniku Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Petr Gazdík (STAN) (Profimedia)

Dozorčí rada se zabývala také dalšími členy představenstva, u nichž čeká na výsledky výslechů a oficiální vyjádření policie. O složení dozorčí rady rozhoduje městská rada, která zastupuje akcionáře, kterým je dopravní podnik. Kdo nastoupí na uvolněná místa po Hlubučkovi a Zdeňkovi, zatím není jasné. Podle Scheinherra není nezbytné zvolit nové členy okamžitě a bude to předmětem dalších jednání.

Policie Hlubučka a dalších deset lidí obvinila v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. „Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z Usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v Usneseni o zahájení TČ se skutečně diametrálně liší od toho, jak je klient a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny,“ řekl Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]