Hnutí ANO a ČSSD drtivě prohrály senátní volby. Zvítězili STAN, ODS a lidovci. Babiš má, co si zasloužil

repro ČT

Andrej Babiš v Průhonicích | FOTO: repro ČT

Kandidáti vládního hnutí ANO Andreje Babiše pohořeli v senátních volbách a prosadili do horní komory českého parlamentu jen jediného kandidáta. Je to Ondřej Feber ve volebním obvodu Karviná. Úspěch naopak zaznamenali kandidáti Starostů a nezávislých a Občanské demokratické strany, KDU-ČSL a svůj vlastní klub v senátu bude moci sestavit i TOP 09. Vynikající je zejména výsledek Miroslavy Němcové z ODS na Praze 1. Zbyněk Linhart za STAN byl ještě úspěšnější a byl znovuzvolen do senátu již v prvním kole.

Senátní volby jsou po krajských volbách dalším debaklem vládních stran ANO, ČSSD a fakticky koaliční KSČM. Po sečtení třetiny senátních okrsků vedli Starostové v deseti obvodech, ODS v pěti, KDU-ČSL ve třech, TOP 09 ve dvou. ANO v jednom a Piráti v jednom, Svobodní také v jednom, ČSSD nikde a KSČM se vůbec nepropracovala do druhého kola.

Pavel Hofman

Premiér Andrej Babiš dlouhodobě pohrdá horní komorou parlamentu a označuje ji za hnízdo opozice. Vzhledem k ústavní roli senátu má ovšem Babiš smůlu a nemůže dosáhnout na změnu ústavních zákonů. Díky tomu je senát faktickým strážcem českého demokratického ústavního systému.

U nedávných krajských voleb mohl Babiš alespoň mluvit o formálním vítězství, neboť jeho pseudohnutí získalo ze všech stran nejvíce hlasů. Přitom je již ale jasné, že strany demokratické opozice na mnoha místech vládní ANO pošlou prostřednictvím koalic do opozice. Nejostudnější byla přitom prohra Babišova ANO ve středočeském a královéhradeckém kraji. Nyní k tomu přibyl i výprask Babišových kandidátů v senátních volbách.

Babiš se svůj neúspěch snažil zakrýt bezobsažnými výroky k nákaze covid-19, aby se vyhnul komentování debaklu vládních stran. Pak jen utrousil, že takový výsledek voleb čekal.

Upřímně řečeno, Babiš dostal, co si zasloužil. Politik nemůže uspět ve volbách do zastupitelského sboru, který neustále pomlouvá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner