Hnutí ANO lže i o skelné vatě. Straník Havlíček, straník Brabec i stranický tisk mají disciplínu

Karel Havlíček, Andrej Babiš a Richard Brabec (všichni ANO)  (ČTK)

Karel Havlíček, Andrej Babiš a Richard Brabec (všichni ANO) | FOTO: ČTK

V dnešních nejistých dobách, v dnešní nejisté epoše má prostý občan málo jistot. Jedno však platí až neochvějně: hnutí ANO lže, ať už je řeč o absolutně čemkoliv. Babišovi muži (a samozřejmě i ženy) mají tuto stranickou prioritu na mysli v každém svém slově, které vypustí na veřejnost, a stranický tisk je kdykoliv ochoten ty lži obětavě přinést celému národu. Minulý týden zvláště pobavilo, jak lhal exministr Havlíček. Přesvědčivě předvedl své mimořádné kreativní schopnosti. V zájmu Strany zvládne lhát i o skelné vatě.

„Zasíláme názor asociace, jejíž členové představují 90 procent tuzemského trhu s minerálními izolacemi, které patří mezi nejčastější tepelné izolanty ve stavebnictví. Reagujeme na místy až hysterické reakce politiků, kteří straší veřejnost tvrzením, že si budou muset povinně zateplovat domy za stovky tisíc korun. Tvrdí také, že prý nebudou k dispozici izolační materiály na zateplení a dopouštějí se dalších argumentačních faulů,“ stálo v mailu. Přečetl jsem jak prohlášení, tak článek na Babišově webu iDnes, který prohlášení dementovalo, a zajásal. Hnutí ANO se podařilo dotáhnout stranickou disciplínu do dokonalosti, o které se nezdálo ani normalizačním komunistům. 

()

Stranický úkol: stojí to za… 

A samozřejmě za to… stojí za Fialy, nepřítele Andreje Babiše, úplně všechno. Pětikoalice je přece strůjcem všeho zla a za Fialy je špatně úplně všechno. Pro uvědomělého člena Strany – tedy ANO – je za této vlády špatně dokonce i skelná vata. A stranický tisk to náležitě reflektuje. Když straník Brabec a straník Havlíček začnou o něčem lhát, aby bylo na základě té lži možné útočit na vládu Petra Fialy, jíž je jejich a straník nejvyšší – Andrej Babiš opozicí, zafunguje i stranický tisk. Tisk vlastněný spolustraníkem, dokonce předsedou straníků Brabce a Havlíčka. Proto iDnes 16. března hlásá znepokojujícím titulkem: „Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO“. A v textu té zprávy se dočteme expresivní vyjádření straníků strany, jejíž předseda iDnes vlastní: „K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu Petra Fialy opoziční ANO. Pokud máte starší dům, který není zateplený, do roku 2030 budete muset investovat stotisícové částky,“ varuje stínový ministr životního prostředí ANO Richard Brabec.„Pokud máte baráček z 80. let, máte smůlu, budete muset zainvestoval,“ uvedl také předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.“ 

Jak je to ve skutečnosti

Ing. arch. Marcela Kubů je výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI), která „sdružuje nejvýznamnější výrobce minerální izolace v ČR. Její členové reprezentují více než 90 procent tuzemského trhu s minerálně vláknitými izolačními materiály ve stavebnictví, zaměstnávají zhruba 700 vlastních zaměstnanců a dalších zhruba 4000 pracovníků nepřímo v navazujících odvětvích“.

Místopřededkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Taneček David)

Sepsala k tomu babišímu žvástu prohlášení, protože to lhaní se týká tak velké skupiny obyvatel, že může vyvolat paniku. Píše k oné nové směrnici: „Bohužel se nová podoba směrnice využívá spíše k hysterickému strašení lidí než jako dobrý základ pro celospolečenskou diskuzi, jak lidem snížit náklady na energie. Příkladem takového strašení je lidem říkat, že zateplení domku z 80. let je vyjde na statisíce, a přitom neříct, že tyto statisíce se lidem vrátí se stávajícími dotacemi do 5 let, bez dotací do 10 let. Další desítky let budou takové domácnosti platit až třikrát méně za energie než doposud. Je rozdíl, jestli ročně protopí domácnost 120 tisíc, nebo jen 36 tisíc po jejím zateplení.“ 

A pak podrobně, bod po bodu a s příklady i mně srozumitelnými vysvětluje, co straníci Brabec a Havlíček šikovně na své tiskovce, prezentované bez oponentury a uvedení jejich lží na pravou míru ve stranickém tisku, zamlčeli. Text je dlouhý, tak jen pár bodů:

„REÁLNÝ PŘÍKLAD: Čtyřčlenná domácnost v nezatepleném domě s podlahovou plochou 150 m2 spotřebuje 40 MWh plynu ročně. Při průměrné současné fixované ceně plynu 3000 Kč za 1 MWh zaplatí měsíčně 10 000 Kč, ročně 120 000 Kč. Po komplexním zateplení domu klesne spotřeba domácnosti na 12 MWh a měsíční platby spadnou na cca 3000 Kč (při ceně energie 3000 Kč za 1 MWh). Rodina tak uspoří 84 000 Kč ročně. Rozpočet na provedení zateplení činí 522 000 Kč bez dotace. Návratnost investice je tak v závislosti na ceně energií kratší než 6,5 roku. S 30% vládní dotací dokonce ještě o dva roky kratší.“ (Splácet úvěr tedy bude možné z peněz ušetřených za energie, pozn. aut.)

(FORUM 24)

„Zřejmě mediálně nejpopulárnější částí směrnice se u nás stalo „povinné zateplování budov“. O co ale skutečně jde? Nejpozději do roku 2030 budou muset všechny rezidenční budovy v Evropě dosáhnout alespoň třídy E a do roku 2033 alespoň třídy D. (To jest z energetického hlediska úsporné, neplýtvající teplem, pozn. aut.) Výjimky budou samozřejmě možné. Kostely rozhodně zateplovat nebudeme. Implementace směrnice do národní legislativy bude na nás.“ (Demagogické žvásty ve FB diskusích o zateplování kostelů jsou čirý blud, fantazie pisatelů, pozn. aut.)  

„Kde na investice vzít? Evropská unie se svým rozhodnutím zavazuje k masivním investicím do akcelerace renovací. Klíčovou roli v dofinancování budou hrát banky včetně těch specializovaných, jako jsou stavební spořitelny, hypoteční banky či záruční a rozvojové banky. Úvěrové a finanční instituce mohou díky svým službám a znalostem trhu řádně posoudit rizika a nabízet spotřebitelům skutečně zvýhodněné zelené produkty.“ (Sumárně: na zateplení vám půjčí, splácet to budete několik let z peněz, které ušetříte za plyn či elektřinu, a po splacení úvěru vám zůstane dům zateplený – energii spořící – na dlouhá desetiletí, pozn. aut.)

I já vyzývám Fialovu vládu

„Vyzýváme Fialovu vládu, aby odmítla tento nesmysl,“ prohlásil na tiskovce stínový ministr životního prostředí Brabec. I já vyzývám Fialovu vládu, aby ty nesmysly a lži šířené Babišovým hnutím ANO a jeho médii odmítla. Bohužel se musíme smířit s tím, že populisté a ruští dezinformátoři etablovali lži a polopravdy do nejvyšší politiky. Ti dva lhaví gentlemani jsou poslanci nejsilnější opoziční strany. Ale nejen vláda, především veřejnost by si měla plně uvědomit, že dezinformace od babišovců si v ničem nezadají s dezinformacemi od rajchlovců. Obě tato velevážená uskupení lžou a šíří poplašné zprávy. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články