Premiérovo hnutí oslavovalo „božského Káju“, Babiš může myslet na odchod na Hrad nebo do žaláře

Karel Havlíček (ANO) (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Karel Havlíček (ANO) | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Středeční schůze poslanecké sněmovny ukázala hned několik věcí. Kromě fungujícího hlasování koalic SPOLU a PirSTAN to byla i arogance a povýšenost zástupců hnutí ANO. Zároveň však bylo vidět, že to jde i bez Babiše. Celou frašku okolo Karla Havlíčka totiž dokázali členové premiérovy sekty odehrát bez svého vůdce. Navíc nastínili, že by tomu tak mohlo být i do budoucna. 

Babiš musel neskutečně žárlit. Tolik superlativ, která lidé od Marka Prchala vymysleli poslancům ANO do proslovů  o končícím superministrovi, na svou adresu ještě nikdy neslyšel. Při prvních pár vystoupeních to vypadalo, že „aňáci“ svého stranického kolegu chtějí podpořit, za chvíli se už ovšem zdálo, že si dělají z přítomných zákonodárců i diváků veřejnoprávní televize legraci.

()

Zástup obdivovatelů Karla Havlíčka ovšem stále nekončil. Každý Babišův poslanec, který byl schopen přečíst pár řádků, jež zřejmě dostal od PR oddělení před svou exhibicí, měl jasný úkol. Odprezentovat končícího dvojministra v tom nejlepším světle. Mnoho členů ANO ovšem stranický úkol úplně nepochopilo a chvilkami se tvářili, že si přišli pro svých 15 minut slávy a zapomněli přitom, že v záři reflektorů má stát vicepremiér.

Proč měl ovšem Havlíček sklidit tolik obdivu i od lidí, kteří se vydali k řečnickému pultíku snad poprvé? Odpověď je jasná. Opoziční lavice je pro Andreje Babiše až moc nepohodlná a rád by ji vyměnil za luxusnější místečko. K tomu ovšem potřebuje najít nástupce, kterému by svoji politickou firmu předal. Musí to být někdo dostatečně důrazný, mediálně zdatný, přitom však musí do puntíku plnit veškeré šéfovy pokyny.

Za roky, kdy Havlíček pro Babiše slouží, se vyprofiloval jako nejvhodnější kandidát. Dříve se sice zdálo, že by mohla dostat důvěru Alena Schillerová, ale množství chyb a přešlapů, které dokáže vyprodukovat, ji diskvalifikovalo. Nyní je tedy třeba udělat před voliči ANO dostatečnou kampaň na nového bosse Havlíčka, i když všem bude jasné, že půjde pouze o loutku, která skotačí tak, jak vůdce píská.

Nedůstojná šaškárna, která ve středu proběhla v poslanecké sněmovně, je jen prvním krůčkem k totální Havlíčkově adoraci. Babiš má teď totiž úplně jiné starosti, než je volba předsedy dolní komory parlamentu. Opět se ozvala jeho 13. komnata s názvem „Čapí hnízdo“. Do sněmovny míří další žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání a je téměř jisté, že k němu opět dojde. Proto by se současnému premiérovi moc hodilo, kdyby se mohl spolehnout na prezidenta a jeho abolici.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

To se však už nyní zdá jako nesplnitelné přání, jelikož pragmatický Miloš Zeman už není takovým Babišovým fanouškem a spíš vyhlíží novou vládu. Jedinou variantou, jak vyřešit problém s padesátimilionovou dotací, tak zůstává stát se hlavou státu a získat imunitu. V tom ovšem Zeman udělal svému dlouholetému mocenskému partnerovi také čáru přes rozpočet, protože se zdá, že svůj úřad ještě zvládne do konce mandátu vykonávat.

Možná i proto rozmrzelý Babiš překvapivě jako jeden z mála svého věrného „Káju“ nepodpořil. Přitom se čekalo, že to bude právě premiér, kdo ustavující schůzi využije pro to, aby předvedl další část své prezidentské kampaně a oslovil občany, kteří hledají nového „lidového“ světlonoše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]