Hnutí ANO označilo sociální demokraty za podrazáky

ČTK

Andrej Babiš (vlevo) a Richard Brabec | FOTO: ČTK

Za podraz ze strany vládního partnera považují politici ANO postoj sociálních demokratů k návrhu na zvýšení poplatků za čerpání spodních vod, se kterým přišel ministr životního prostředí Richard Brabec. Po kampani, na které se podílela ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, dnes Brabec návrh stáhl. Sobotka rozhodnutí uvítal. Na twitteru uvedl, že ČSSD by ho ve vládě nepodpořila. Brabec má stejně jako vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přístup vládních partnerů za podraz. Kampaň sociálních demokratů v tisku označil za „pokryteckou a podrazáckou“.

Sobotka v inzerátech uvádí, že ČSSD je proti zdražování vody a zve k říjnovým krajským a senátním volbám.

„Je to klasický podraz ze strany ČSSD. My jsme jich zažili několik – kouření, migrace,“ řekl Babiš novinářům. Zdůraznil, že vláda ministrovi uložila, aby se poplatky zabýval. Zatímco provozovatelé podle něj inkasují „velké peníze“ stát z toho dostává dvě koruny, poznamenal. Uvedl také, že na kampani se podílely vodárenské firmy. „Vítám, že ministr životního prostředí dnes stáhl svůj návrh na zdražování vody. ČSSD by ho ve vládě nepodpořila,“ uvedl Sobotka na sociálních sítích. Podle kritiků by mohla novela vodního zákona zvednout poplatky za vodu až o 17 procent. Proti novele v posledních dnech vystoupili sociální demokraté, odboráři i provozovatelé vodovodní soustavy. Podle Brabce novela ale pouze reaguje na zadání, které loni schválila vláda, když přijala koncepci hospodárného nakládání s vodami. K návrhu k tomu nepadly připomínky v přípravném řízení.

„Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje,“ řekl Brabec.

Podle návrhu MŽP se měl zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů by se ale cena zvedla více, protože se z poplatku odvádí i daň z přidané hodnoty.

Brabec uvedl, že chce o novele dál diskutovat. Příští týden by měl podle sociálních demokratů poslancům zemědělskému výboru osvětlit výpočty ministerstva, podle kterých novela zákona zdraží pitnou vodu pouze o 18 korun na osobu a rok. „Toto číslo považuji za absolutně nereálný odhad, když studie dalších odborníků hovoří přibližně o navýšení řádu vyšším, než opakuje pan ministr,“ uvedl v tiskové zprávě ČSSD místopředseda výboru Ladislav Velebný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner