Hnutí ANO se propadlo na třetí místo. Andreje Babiše předběhly obě koalice

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Podle dubnového volebního průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi se hnutí Andreje Babiše propadlo až na třetí místo. O půl procentního bodu jej poprvé předběhla koalice SPOLU, na prvním místě by skončilo uskupení Pirátů a hnutí STAN. 

Kdyby se nyní konaly volby do poslanecké sněmovny, v dolní komoře by usedli ještě poslanci SPD (12 %) a KSČM (5 %). Naopak mimo sněmovnu by skončili sociální demokraté se ziskem pouhých čtyř procent.

Česká televize

Volební model České televize | FOTO: Česká televize

Na prvním místě se umístilo spojenectví Pirátů a STAN s 27 procenty. Oproti předcházejícímu měření si však pohoršilo o tři procentní body.  Změna nastala na druhé pozici. S 21,5 procenty se na druhé místo posunula koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

()

Koalice se tak umístila před hnutím ANO, které si podle průzkumu pohoršilo na 21 procent. „Ze statistického hlediska jsou jejich síly nyní vyrovnané. Nejvíce nových hlasů koalici SPOLU v tuto chvíli přinesla ODS, ale také fakt, že se tato koalice již etablovala v myslích voličů. Vidíme to například na tom, že jako celek pod společnou značkou je již respondenty zmiňována častěji než koalice Pirátů a STAN,“ přiblížili autoři průzkumu.

Podle nich je odliv příznivců hnutí ANO v posledních měsících patrný zejména k Pirátům, SPD a částečně ke KSČM. Voliči Andreje Babiše odcházejí také novému hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

V průzkumu jednotlivých stran první příčku obhájilo hnutí ANO (20 %), jeho síly jsou nicméně vyrovnané s Piráty (19 %). Na třetím místě by skončila ODS (11,5 %), která si polepšila o 2,5 procentního bodu. Za občanskými demokraty se umístila shodně hnutí STAN a SPD (11 %). „Další strany, tedy TOP 09, KSČM, KDU-ČSL a ČSSD, se pohybují kolem pětiprocentní hranice v rozmezí od 3,5 do 6,5 procenta,“ dodali autoři modelu.

Průzkum se uskutečnil od 12. do 30. dubna a zúčastnilo se ho více než 900 lidí. Neodráží tak aktuální kauzu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ohledně jeho cesty do Moskvy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner