Hnutí ANO se stalo stranou nespokojených a xenofobních důchodců

Babiš na předvolebním mítinku v roce 2017 (Facebook AB)

Babiš na předvolebním mítinku v roce 2017 | FOTO: Facebook AB

V podzimních volbách v roce 2013 se k novému hnutí ANO přelévaly hlasy zklamaných voličů ODS. Typickým voličem Andreje Babiše byl tehdy pětatřicetiletý muž s vyšší kvalifikací, který si přál efektivní řízení státu a odstranění korupce. Tento obrázek se po šesti letech účasti hnutí ve vládě zcela proměnil. Již v září roku 2017 agentura Median zjistila, že celá čtvrtina Babišových voličů z voleb 2013 přešla k jiným stranám a hnutí ANO naopak nabralo voliče ČSSD a KSČM. A tomu začala odpovídat i voličská základna hnutí ANO.

(Revue FORUM)

Nejsilnější podporu získalo hnutí mezi staršími lidmi, především pak u věkové skupiny starších 65 let, kde ho volilo 34,5 % lidí. Volebními baštami hnutí se postupně navíc stala města v někdejších Sudetech, zatímco v Praze a v centru velkých měst Babišovo hnutí začalo ztrácet.

Nyní navíc agentura Median v průzkumu s úctyhodným počtem respondentů (5600) zjistila, že k Babišovi přibývají zklamaní voliči SPD Tomia Okamury, což odpovídá i tomu, že s rostoucím vzděláním se podíl příznivců hnutí ANO zmenšuje. Například u lidí se základním vzděláním činí podíl voličů ANO asi 33 procent, kdežto voličů ODS jen zhruba 11 procent.

Co k tomu dodat? Voličský elektorát našeho vládního hnutí odpovídá základním charakteristikám politiky svého předsedy. Babiš prostřednictvím sociálních sítí komunikuje se svými voliči jako s primitivními dětmi a dlouhodobě vyzdvihoval témata, která rezonují s pocity starých a frustrovaných lidí na venkově. Jakožto představitel estébácké řídící vrstvy komunistického režimu je blízký lidem, kteří odmítají polistopadový liberální režim jako éru úpadku a korupce a nevšimli si ohromného vzestupu, který Česká republika prodělala zejména v ekonomické oblasti, v čemž sehrála zásadní roli západní orientace země.

Je jasné, že se tuto holou pravdu Babiš snaží zakrýt a tvrdí, že je zde pro všechny. Stejně ale na prvním místě zdůrazní, jak zvedá důchody a ochránil stát před migranty.

Babišův volič je naštvaný a zatrpklý důchodce, který nenávidí západ, protože z něj má komplexy a bojí se otevřeného světa a bojí se migrantů. Výhodou pro Babiše je, že tento volič neslyší na žádné racionální argumenty, Babišův konflikt zájmů nebo trestní stíhání pro dotační podvod ho nijak nezajímá. Relativně vysoká popularita českého premiéra potrvá tedy ještě dlouho. Na druhou stranu je v tomto voličském elektorátu zakódován i Babišův pád. Jeho voliči odchází a Babišův fenomén vyřeší příroda lépe, než ho dokázala řešit o komunistické strany, která stojí na pevně ukotvené ideologii. Ta je sice zvrhlá, ale i tak je to v technickém smyslu víra v nějaký systém. Předmětem víry Babišových voličů je však jen a pouze osoba vůdce. Nic víc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]