Hnutí ANO si prověřuje kandidáty, ptá se i na členství v StB. Zda se to týká i Babiše, se zatím neví

Premiér Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO (ČTK)

Premiér Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO | FOTO: ČTK

Hnutí ANO si před volbami zřídilo neveřejný dokument, ve kterém shromažďuje některé detaily z života možných kandidátů pro říjnové sněmovní volby. Každý, kdo chce za hnutí kandidovat, musí přiznat, zda byl v minulosti evidován jako spolupracovník Státní bezpečnosti či byl členem Komunistické strany Československa. Se zjištěním přišel server Seznam Zprávy.

Každý zamýšlený kandidát říjnových voleb musí vyplnit čestné prohlášení s hlavičkou „Pro interní potřeby hnutí ANO – důvěrné“. Formulář, který server Seznam Zprávy získal, obsahuje šest témat, ve kterých hnutí zjišťuje, zda je v minulosti kandidáta něco, co by mu v budoucnu případně zničilo pověst.

Otázky jsou mířené na členství v Komunistické straně Československa, Lidových milicích či na spolupráci se Státní bezpečností a musí na ně bez výjimky odpovědět všichni lidé na kandidátkách.

Hnutí ANO taktéž zjišťuje, zda má kandidát exekuce, jestli nedluží státu na zdravotním či sociálním pojištění nebo na daních, zda proti němu není vedeno insolvenční řízení.

Čestné prohlášení by se logicky mělo týkat i premiéra Andreje Babiše, který má být pro říjnové volby lídrem kandidátky Středočeského kraje, a některé otázky by ve spojení s jeho osobou mohly vyvolat určité diskuse. Seznam Zprávy ohledně problematiky kontaktovaly volebního manažera hnutí ANO Jana Richtera, ten však nekomunikuje.

Zda kladné či záporné odpovědi v čestném prohlášení pro vedení hnutí ANO něco znamenají a mohly by být problémem při zamýšlené kandidatuře, se zatím také nepodařilo zjistit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články