Hnutí ANO v průzkumu ztrácí, komunisté spadli na pět procent

()

Podle průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi hnutí ANO kleslo na 28,5 procenta. Předchozí dotazování přitom pro ANO ukázalo o tři procenta více. Ukazuje se také, že hnutí Trikolóra nejspíše oslabuje SPD Tomia Okamury a pravděpodobně i komunisty.

Listopadový průzkum prezentovaný v Otázkách Václava Moravce dává ODS na druhé místo (14,5 procenta), o procento méně získali Piráti. Jejich strana také zaznamenala pokles – před měsícem měli 17 procent. Autoři průzkumu připomínají, že strana začátkem listopadu, ještě před startem sběru dat, čelila vnitrostranickému problému. Členové strany hlasovali o odvolání Jakuba Michálka z pozice místopředsedy, a to kvůli obvinění z nevhodného chování. Michálek sice hlasování ustál, vedení ale kvůli tomu opustil europoslanec Mikuláš Peksa.

Shodně 6,5 procenta získalo hnutí STAN, SPD a Trikolóra. Šest procent má ČSSD, 5,5 procenta TOP 09, pět procent komunisté a 4,5 procenta lidovci. Podle agentury nicméně nelze ze statistického hlediska říci, jestli by skutečně skončila mimo dolní komoru.

Průzkum provedl Kantar CZ mezi 1200 respondenty v době od 9. do 29. listopadu.  Stalo se tak tedy před obnovením trestního stíhání Andreje Babiše i před doručením finální zprávy auditu Evropské komise o střetu zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]