V první školní den zahájily v Praze kampaň před komunálními volbami dvě strany: TOP 09 a hnutí ANO předsedy vlády Andreje Babiše.

Přesněji řečeno, hnutí ANO zahájilo celostátní kampaň v živém vysílání České televize, večer pak v hlavní televizní relaci Události ČT a především v důkladné reportáži na nejsledovanější televizi TV NOVA.

Dříve vládnoucí pražská strana TOP 09 zahájila pražskou kampaň spolu s partnerskými uskupeními poněkud skromněji: Průvodem s balonky a jejich vypouštěním nad Nuselským mostem. Na baloncích měly být napsány problémy Pražanů, což nebylo příliš vidět. Od nejzávažnějších, jako jsou problémy v dopravě a ve fungování magistrátu až po zdánlivě banální. Hlavní televizní stanice akci nezaznamenaly.

Koalice vedená do voleb pražským lídrem Jiřím Pospíšilem se jmenuje „Spojené síly pro Prahu“ a vedle TOP 09, ji tvoří hnutí STAN vedené v Praze Hanou Marvanovou a dále KDU-ČSL, Liberálně ekologická strana a Demokrati Jana Kasla.

Symbolem kampaně kandidátky „Spojené síly pro Prahu“ je  červený dvoupatrový autobus londýnského typu. Jiří Pospíšil jednak doufá, že po brexitu by se mohly některé firmy, jež nyní opouští Londýn, přestěhovat do Prahy a jednak, že se Praha opět vrátí po katastrofálním vládnutí hnutí ANO zpátky na pozici evropské metropole.

Zahájení pražské kampaně byl přítomný i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který sdělil přítomným novinářům, že současná zahraniční politika České republiky „je pro srandu králíkům“ a také si dělal sarkastickou legraci z námluv českého premiéra s Viktorem Orbánem.

Premiér Babiš na tiskové konferenci před televizními kamerami představil kandidáta na pražského primátora, kterým je kontroverzní podnikatel Petr Stuchlík. TV NOVA v podrobné reportáži umožnila Babišovi představit také kandidáty na primátory v Brně a v Ostravě. Dotázaný „odborník“ pak pro TV NOVA pochválil program hnutí ANO jako realistický. Zejména jde o dostavbu klíčových pražských dopravních tahů, které ovšem hnutí slibovalo dostavět již před čtyřmi roky, když vyneslo do vedení města neúspěšnou primátorku Adrianu Krnáčovou. Ta nepostavila ani metr slibované dostavby pražského okruhu. Na to, proč se stejné plány nepovedlo realizovat už v dosavadním volebním období, se ale reportéři TV NOVA Babiše nezeptali.

Česká televize na závěr reportáže sdělila, že další strany zahájí kampaň v následujících dnech. Piráti a Starostové dnes, tedy v úterý, ve středu ČSSD a ve čtvrtek ještě jednou a zřejmě důkladněji TOP 09, neboť půjde o zahájení i senátní kampaně. Na začátku příštího týdne zahájí ostrou fázi kampaně Občanská demokratická strana. KDU zahájila kampaň již v neděli, ovšem na televizní obrazovku se lidovci nedostali. Bude zajímavé sledovat, zda jiné strany než hnutí ANO dostanou rovněž příležitost v živém vysílání ČT24 a také v hlavní zpravodajské relaci Události ČT.

O tom, jak se postaví k volbám zpravodajství TV NOVA si nelze dělat příliš velké iluze. Nejsledovanější televize chronicky nadržuje Andreji Babišovi a jeho hnutí, což spolu s vlastnictvím klíčových deníků Agrofertem (holding předsedy vlády) dlouhodobě problematizuje férovost politické soutěže v České republice.