Hnutí ANO se znovu propadá. ČSSD i KSČM by skončily mimo sněmovnu

Andrej Babiš objímá marketéra Marka Prchala ve volebním štábu ANO v roce 2017 (ČTK)

Andrej Babiš objímá marketéra Marka Prchala ve volebním štábu ANO v roce 2017 | FOTO: ČTK

Přestože se hnutí ANO stále drží na prvním místě, jeho podpora klesla. Podle modelu agentury Kantar CZ si s 20 procenty mírně pohoršili také druzí Piráti, občanští demokraté by získali 11,5 procenta. Pokud by ale ODS kandidovala v koalici s TOP 09 a KDU-ČSL, dosáhly by společně tyto strany téměř na 20 procent.

Pod pěti procenty skončili sociální demokraté, lidovci i komunisté. Uvádí to listopadový model, který agentura Kantar CZ zpracovala pro Českou televizi. Podle průzkumu si prvenství stále drží hnutí ANO se ziskem 25 procent, což je oproti poslednímu měření pokles o 2,5 procenta. 

Česká televize

Listopadový volební model agentury Kantar CZ

 

Mírně si pohoršili také druzí Piráti, pro které by hlasovalo 20 procent oslovených, což je o jedno procento méně než v předchozím průzkumu. „Zdá se, že rostoucí trend voličské přízně se ke konci letošního roku zastavil,“ popsali podle České televize autoři modelu s tím, že průzkum zatím nepočítá s potenciální koalicí se STAN, o které subjekty aktuálně jednají. Starostové a nezávislí by samostatně skončili na čtvrtém místě s 10,5 procenty.

Senátorka za ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Naopak s pravicovou koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už listopadový průzkum počítá. Listopadový volební model přisoudil tomuto uskupení 19,5 procenta. Pavel Ranocha z agentury Kantar objasnil, že zhruba desetina voličů těchto stran by nevolila jejich společnou koalici.  

Pokud by pravicové strany kandidovaly samostatně, občanské demokraty by nyní podpořilo 11,5 procenta dotázaných, TOP 09 by získalo pět procent a pro lidovce by nyní hlasovaly 4,5 procenta tázaných. 

Do poslanecké sněmovny by se dostalo ještě hnutí SPD s 10,5 procenty. Žádná další strana či politické hnutí by podle modelu nezískaly ani dvě procenta hlasů. Průzkum se konal od 13. listopadu do 4. prosince.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]