Hnutí STAN začne v pondělí jednat o novém předsedovi senátu

Jednání senátu, ilustrační foto (ČTK)

Jednání senátu, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Senátní klub STAN chce od pondělí jednat s dalšími kluby o novém předsedovi senátu. Uvedl to dnes předseda klubu Petr Holeček. Dodal, že v řadách klubu STAN je dost silných osobností, které by se mohly předsedou horní komory stát, nicméně odmítl jmenovat. Podle místopředsedy senátu za STAN Jana Horníka by volba Zbyňka Linharta (za STAN), který jako jediný získal mandát již v prvním kole, byla stejně důstojná jako znovuzvolení současného předsedy Miloše Vystrčila (ODS).

Jednat o nové podobě vedení horní komory parlamentu budou za STAN Jiří Drahoš, Jan Horník a Petr Holeček. Drahoš na tiskové konferenci zdůraznil, že důležitý je jak výběr nového šéfa senátu, tak i obsazení jednotlivých výborů, podvýborů a komisí. 

Podle Jana Horníka by měl mít nový předseda maximální podporu dalších senátorů a senátorek. Klub STAN si váží práce současného předsedy senátu Miloše Vystrčila a nominovat budou jen toho, kdo by se mu mohl přinejmenším vyrovnat. Horník také uvedl, že senát by měl vyslat signál, že je sourodým celkem, který je schopný se domluvit a být opozicí poslanecké sněmovny i Hradu.

Jiří Drahoš uvedl, že jeho nominace závisí na vyjednávání klubu. „Této pozice se nezříkám,“ řekl.

Předseda senátorského klubu Petr Holeček označil výsledky voleb za velmi povzbudivé. Hnutí STAN získalo o mnoho víc mandátů, než čekalo, a to 11 senátorských křesel z 27 možných. Prosadilo se všech deset finalistů a Linhart již v prvním kole voleb.

Hnutí STAN a strana TOP 09 budou mít nejsilnější frakci, a to 28 členů. Podle zvyklostí mají tedy hlavní nárok na obsazení postu předsedy senátu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články