Hoax pro zvláště slaboduché: USA prý od roku 2017 vyvíjejí mRNA vakcíny způsobující nemoci

Ilustrační foto. (Pixabay.com/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay.com/geralt

Titulek článku na dezinformačním serveru pokec24 zní: „Ministerstvo obrany Ruské federace: USA od roku 2017 vyvíjejí mRNA vakcíny způsobující nemoci.“ Ten stejný blud opakují i servery czechfreepress a nezavislamedia. Zdá se, že konzumenti dezinformací nemají k dispozici revoluční vymoženost zvanou vyhledavač Google.

Server pokec24 dále píše: „MOSKVA 10. března – RIA Novosti. Ruské ministerstvo obrany má informace, že od roku 2017 Spojené státy vyvíjejí mRNA vakcíny, které způsobují nemoci a vážné komplikace, uvedl na briefingu Igor Kirillov, velitel jednotek radiační, chemické a biologické ochrany (RCBZ) ozbrojených sil RF. „Podle dostupných informací je vývoj vakcín tohoto typu (mRNA vakcín – pozn. red.) od roku 2017 financován z amerického státního rozpočtu a v době, kdy se objevily komerčně dostupné léky, už bylo jasné, že mohou vyvolat doprovodná onemocnění a závažné komplikace typu… meningitidy, anafylaktického šoku, akutního infarktu myokardu, cévní mozkové příhody,“ uvedl Kirillov.“

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Pod textem je odkaz na ruský server RIA News, kremelský kanál, který jako součást ruské proválečné propagandy publikuje článek (strojový překlad) „Ministerstvo obrany: USA vyvíjejí vakcíny proti nemocem od roku 2017. USA vyvíjejí mRNA vakcíny, které způsobují onemocnění a vážné komplikace.“ A je to azbukou.

Lid věří…

Milan ze Zahrady Čech: Hádám, že nálezy z banderských biolaboratoří, které si Rusové odvezli k prozkoumání, vyplují na povrch dřív. Tohle bude nejspíš jen taková vlašťovička pro začátek.

Aleš: Covid 19 made in USA. Jak jinak si mám vysvětlit, že od dob, co Putin ukončil biologické výzkumy USA v laboratořích na fašistické Ukrajině, je covid pryč. Náhody neexistují. S počátkem ruské akce covid zmizel…

Pavel K.: Tak to je poprvé, co jsem byl tady smazán. Cemperové a Kartousové s Čoudelkou, vykuřte mi, ho jemně, mně, jemně ho mni. Za co?

To je ukázka diskusí pod článkem. Skutek šíření poplašné zprávy se mi jeví být naplněn – lidé těm nesmyslům věří a samozřejmě je ta propagandistická sdělení znervózňují. Server zveřejňuje ruskou propagandu a smí se to. Přestože proti naší zemi vede Ruská federace nejméně od roku 2015 hybridní válku, probíhají trvalé dezinformační operace v kyberprostoru a sabotáž ve Vrběticích zabila dva naše krajany.

Další zesilovače

Ta samá ruská propaganda se objevuje i na dalších dezinformačních serverech, czechfreepress a nezavislamedia. Na obou je však předřazen krátký text, který je tam zjevně proto, aby se mohl publikující vymlouvat, kdyby se to nelíbilo úřadům. Autor to však pojal tak, že to vypadá jako parodie z České sody:

Ilustrační foto. (Pixabay/Geralt)

„Krátký komentář redakce k článku: Tady bych pouze upozornil, že ruské ministerstvo obrany by si tuto informaci neodvážilo vypustit do éteru, pokud by ji nemělo důkladně prověřenu a podloženu! Za prvé: Ministerstva obrany disponují prostředky a odborníky většinou dalece přesahujícími možnosti civilního sektoru! A za druhé: V případě zveřejnění takovéto zprávy je v sázce prestiž a důvěryhodnost daného ruského ministerstva, takže na této úrovni se nikdo neodváží zveřejnit informaci, kterou by neměl stoprocentně podloženu a nebyl ji schopen vzápětí stejným způsobem obhájit a dokázat! A teď si to přečtěte a opět přemýšlejte, čím a proč nás napíchali a kdo asi stojí za všemi těmi epidemiemi a pandemiemi, počínaje různými těmi nemocemi šílených krav, ebolou, ptačími, prasečími a nevím ještě jakými chřipkami, až po jejich ekonomické a genocidní trumfové eso: covid-19?!!! Zdeněk Bálek.“

Ano, to je pravda, ruské ministerstvo obrany je jedním z nejpravdivějších zdrojů na světě. Rovnocenně pravdivé informace poskytuje snad jen Nigerijský vládní úřad pro zahraniční investice. To jsou ti, co rozesílají ty e-maily, že umřel klient, a když jim pošlete deset tisíc dolarů, vrátí vám milion.

Realita z první stránky Googlu

Nejhorší na tomto slabomyslném hoaxu je, že je ověřitelný jako hoax na tři kliknutí a že jen trochu gramotní lidé si to i v českém tisku přečetli desetkrát. Zázračná rychlost vytvoření vakcíny proti covidu byla z velké části výsledkem toho, že světová lékařská věda se na mRNA farmakoterapii soustředí už dvacet let. A nejen v oblasti očkování, ale i v léčbě rakoviny.

Článek první „Vakcíny na bázi RNA: V souvislosti s pandemií COVID-19: minulost, současnost a budoucí směry“ (Adv Drug Deliv Rev. 2021) je odemčený, může se na něj zdarma podívat každý. Google vyhledavač jej nabídne na první stránce, když vyhledáváte heslo „mRNA vakcíny historie“ anglicky. Ti neznalí angličtiny využijí Google Translator a pokročilejší DeepL: „Dnes již proslulé studie Karika a Weissmana z roku 2005 byly první, které identifikovaly imunostimulační vlastnosti mRNA a také demonstrovaly skutečnost, že mírná modifikace nukleotidů může umožnit inženýrské využití mRNA jako lidského léčiva. V roce 2007 Mockey et al zkoumali strategii zastavení progrese melanomu na myších modelech pomocí podávání mRNA kódující antigen asociovaný s melanomem. Od roku 2010 se farmaceutické společnosti, jako jsou Moderna, Pfizer a BioNTech, začaly zabývat vývojem mRNA terapeutik/vakcín.“

Článek druhý „mRNA vakcíny – nová éra ve vakcinologii“ v Nature je odemčený a na první stránce hledání přes Google: „První zpráva o úspěšném použití mRNA transkribované in vitro („ve zkumavce“) u zvířat byla publikována v roce 1990, kdy byla myším vpravena mRNA s přidaným genem a byla zjištěna produkce proteinů. Následná studie z roku 1992 prokázala, že podání mRNA kódující vazopresin v hypotalamu může vyvolat fyziologickou odpověď u potkanů. V posledním desetiletí umožnily významné technologické inovace a investice do výzkumu, aby se mRNA stala slibným terapeutickým nástrojem v oblasti vývoje vakcín a náhradní proteinové terapie.“

Zvídavost umřela, hloupost vítězí, úřady váhají

Bohužel žijeme v realitě, kdy konzumenta podobných plků z kremelské spíže nenapadne si ten žvást alespoň elementárně ověřit. Žijeme v epoše „attention economy“, slova ztratila váhu a význam má věnovaná pozornost. Divák to vnímá tak, že laskavě věnuje pozornost nějaké informaci a autor může být rád, že čte zrovna jeho. Něco si ověřit či sám aktivně vyhledat nemá proč, vždyť sociální sítě mu dovalí písmenek dosyta. Bez námahy a zadax. Když ale selhala vrozená lidská vlastnost – zvídavost, měly by na podobné nehoráznosti alespoň reagovat úřady. Lidé prostě podobným blbostem budou věřit, protože si je přečtou. A nedá se s tím nic dělat.

Proto je už skutečně načase, aby se zcela natvrdo řeklo, že šířit a sdílet ruskou propagandu je trestný čin. Vzhledem k trvající válce, kterou proti nám a mnohem brutálněji proti našim ukrajinským spojencům Rusové vedou, nelze tolerovat, aby tu kdokoliv publikoval – v češtině – propagandistická hlášení ruské armády. Dovedete si představit, že by v Británii v roce 1942 někdo začal vydávat do angličtiny přeložené projevy Adolfa Hitlera a zprávy vydávané velitelstvím Říšské branné moci? Ne, nic takového představitelné není. Náš stát ale něco plně srovnatelného nechává plavat.

Je potřeba urychleně přijmout zákon, který šíření nepřátelské propagandy zakáže jako trestný čin, a zabránit tomu zcela zhoubnému jevu represí, silou. Jinak nás ta propaganda – lži ze „zaručeně věrohodných zdrojů“ – rozloží a zcela zdevastují obranyschopnost naší země. A žijeme v éře, kdy se ruské tanky opět rozjely směrem na Západ. Na nás.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články