Hodí to Pavlovi, Babiše nevolí ani jeho výrazní politici. Předvolební rána, kterou si nepřál

Andrej Babiš (ANO) (Profimedia)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Profimedia

Ani se Andrej Babiš nestihl dostatečně doradovat z pondělního výsledku soudu ohledně jeho údajného dotačného podvodu Čapí hnízdo a už mu obličej zkřivily nepěkné zprávy o jeho dvou výrazných politicích. Oba se totiž veřejně přiznali, že Babiše za prezidenta nechtějí a volit ho nebudou. A co je horší, oba budou volit Babišova největšího konkurenta Petra Pavla.

Pro Babiše to není dobrá zpráva. Když mu nevěří, že bude dobrým prezidentem ani jeho vlastní lidé, proč by mu měli věřit „normální“ obyvatelé této země, kteří ho neznají osobně tak jako Tomáš Macura a Ivo Vondrák? Ano, jde o tyto dvě výrazné osobnosti severomoravské buňky ANO. Macura se svěřil Hospodářským novinám, Vondrák serveru Seznam Zprávy.

Petr Pavel, Eva Pavlová (Petr Pavel / se souhlasem)

Vondrák je druhé volební období hejtmanem, Macura dokonce potřetí primátorem Ostravy. O to je to pro Babiše horší zpráva. Oběma jeho politikům lidé na severu Moravy evidentně věří. Například Macura patří k velmi oblíbeným. A když nějakému politikovi lidé věří, existuje pravděpodobnost, že se zachovají ve volbách na základě jeho doporučení.

Vondrák ani Macura sice žádné doporučení nedali, ale veřejné sdělení jejich nesouhlasu s Babišem čtyři dny před volbami je jasné sdělení. Oběma asi už přišla, nebo brzy přijde esemeska od šéfa. Ten si je moc dobře pamatuje, protože nejednají tak, jak by si Babiš přál, zdaleka poprvé.

Postoj Macury a Vondráka je v ANO nejen ojedinělý, ale i odvážný. Ti, kteří s Babišem nesouhlasili nebo ho kritizovali, už dávno odešli. V politické divizi Agrofertu zůstali jen ti, kteří z členství mají nějaký prospěch, a hrstka těch, kteří trpí bezvýhradným obdivem k majiteli hnutí. Havlíček, Schillerová, Juchelka, Mračková-Vildumetzová a několik dalších. Nikdo z nich si nedovolí veřejně říct, že Babiše nebude volit, i kdyby to tak skutečně bylo.

Andrej Babiš (ČTK / Vondrouš Roman)

O to vzácnější a pro Babiše nepříjemnější je prohlášení Vondráka a Macury. Navíc v době, kdy se stále více zdá, že se nestane prezidentem. I když v posledních průzkumech Danuše Nerudová spadla až několik procent za Babiše, Petr Pavel mu naopak uniká. Pokud by tito dva pánové postoupili do druhého kola prezidentské volby, bude to mít Babiš složitější než s Danuší Nerudovou.

Na Pavla nemá co vytáhnout, na Nerudovou by dva týdny útočila všechna Babišova média kvůli nejasnostem okolo skandálu na Mendelově univerzitě. Střet Pavel-Babiš vypadá pro majitele hnutí ANO výrazně špatně. Pavel dle odhadů jasně zvítězí. O to víc teď Babiš potřebuje každý hlas. A o to víc ho bude bolet každý Vondrák a každý Macura, který s podobným sdělením vystoupí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články