Narozeniny majitele TV Barrandov se staly zajímavými hned v několika směrech. Zjistili jsme například, že politici mají pracovní dobu a po ní je nesmí nikdo otravovat s tím, že kritizuje jejich aktivity. Dále že prezident Zeman nemá dost slušnosti uctít důležitá data z dějin České republiky, ale na pijatiku s „kamarádem“ přijede. Nyní už také víme, že rozdává dárky, koupené z rozpočtu Správy Pražského hradu, tedy z peněz daňových poplatníků.

Ke konci února uspořádal Jaromír Soukup „velkolepou“ oslavu svých padesátých narozenin. Přišli téměř všichni, kdo na obrazovkách jeho televize občerstvují svou zašlou slávu, nebo se naopak na nesledované stanici snaží rozjet svou kariéru. Základním předpokladem k obdržení pozvánky ovšem byl nekritický postoj k hlavě státu.

Miloš Zeman měl být hlavní hvězdou večera, která na pár chvil může zastínit „moderátora“ TV Barrandov a oslavence. Prezident se skutečně dostavil, a tak si už Alexandra Udženija a Tomio Okamura nemuseli připadat jako samotní političtí vojáci v poli.

Každotýdenní host v pořadu Jaromíra Soukupa samozřejmě přivezl i oddaného Jiřího Ovčáčka, který k majiteli komerční televize regionálního typu také chová velké sympatie. A když přijela velká návštěva, musela přivézt i velký dárek. Zeman se skutečně předvedl, Soukupovi totiž nadělil cennější pozornost než třeba anglické královně Alžbětě II.

Zatímco brož, kterou prezidentská kancelář sháněla dva dny před odjezdem hlavy státu do Londýna, vyšla na zhruba devět tisíc korun, Soukupovy hodinky byly pořízeny za 39.900 korun. Sumu deníku FORUM 24 sdělila Správa Pražského hradu. Ta také vysvětlila, z jakých peněz se drahý dárek pro kamaráda Miloše Zemana hradil.

„Předmětné hodinky byly uhrazeny Správou Pražského hradu, která je příspěvkovou organizací, v rámci rozpočtové kapitoly Kanceláře prezidenta republiky,“ stojí v dopise. Dar byl podle Správy pořízen v souladu se zákonem a slouží k veřejné činnosti prezidenta republiky. Ten je oprávněn při výkonu své funkce obdarovat, koho chce. Na roveň jsou tak postaveny zahraniční i tuzemské návštěvy nebo kamarádi, slavící narozeniny.

Hrad přiznal, jak to s hodinkami bylo.

Systém odměňování ze strany hlavy státu přesně koresponduje s udělováním státních vyznamenání. Ta také dostávají prioritně Zemanovi přátelé a lidé, kteří mu podlézají.

Proč by ovšem měl za věci, které prezident rozdává svým blízkým, platit daňový poplatník, který ani neví, kdo je nějaký Soukup, nebo jeho ujeté výstupy ignoruje? Je skutečně nějaký nepovedený pseudomoderátor pro stát tak důležitý, aby se na jeho hodinky za téměř 40 tisíc skládali všichni?

Navíc Soukup hodinky ani nenosí. Buď se mu nelíbí, nebo je pouze hodil někam do kouta mezi ostatní harampádí, které dostává od politiků, kteří se snaží upoutat jeho pozornost. Bylo by ovšem slušností si hodinky aspoň na natáčení Týdne s prezidentem vzít na ruku. To se však 28. 2., tedy týden po party, ani 7. 3. nestalo.

Týden s prezidentem 7.3., Soukup darované hodinky opět nemá.

Zkrátka a jednoduše, utratily se desetitisíce a jedeme dál. Zákon porušen nebyl a na slušné vychování a jakýsi odhad, co se patří, se dnes už nehraje. Množina Zemanových voličů se překrývá s množinkou diváků TV Barrandov, takže se najdou lidé, kteří jsou nadšeni z toho, jak to Mirkovi s Milošem hezky klape.

Je však velmi důležité, aby se začalo více dbát na to, kolik se dá Kanceláři prezidenta republiky na „rozfrncání“. Starý vtip, který praví, aby Zeman vrátil láhve a bude mít peníze, má stále něco do sebe. Pokud chce prezident kupovat předražené dárečky, tak ze svého. Na blbosti peníze v rozpočtu nejsou.

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora